arama

Ejder meyvesi nedir nasıl yenir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Ejder meyvesi; kaktüs türlerinin en bilinen ve yaygın olan Hylocereus cinslerindendir ve başta Meksika olmak üzere Amerika’da doğal olarak yetişmektedir. Ejder meyvesi yararlarından dolayı, Asya, Uzakdoğu Asya ve adalarında üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde ejder meyvesi Mersin‘de yetiştirilmektedir.

Ejder meyvesi diğer adları; pitaya, ateş ejderhası meyvesi, ejderha mücevheri meyvesi, yeşil ejderha, çilek armudu ve ejderha meyvesidir.

Ejder ağacı geceleri çiçek açan bir türdür. Çiçekleri büyüktür ve güzel kokuludur. Ay görünümlü çiçeklerinden dolayı ay çiçeği ya da gecenin kraliçesi olarak da adlandırılır.

ejder-meyvesi

Ejder ağacı meyvesi tatlı pitayalar, etlidir kremsi bir dokusu vardır ve lezzetlidir. Bahçe ve salon çiçeği olarak da kullanılmaktadır.

Ejder meyvesinin 3 farklı türü vardır. kabukları genel olarak hafiftir ve lifli bir dokuya sahiptir.

Kırmızı pitaya en sık rastlanan ejder meyvesidir. Kabukları kırmızıdır içi beyaz ve etlidir.

Kosta Rika pitayası’nın kabukları da içi de kırmızıdır.

Sarı pitaya, kabuğu sarı içi beyazdır.

pitaya

Ejder meyvesi nasıl tüketilir?

Ejder meyvesi kesilir. Tohumları siyahtır. Tohumlar lipid yönünden zengindir. Çiğ olarak tohumlarıyla da yenebilir. Kalorisi düşüktür.

Ejder meyvesi çayı çiçeklerinden yapılır ve çiçekleri direk yenebilir. Ejder meyvesi şarap ve meyve suyu yapılark da değerlendirilmektedir. Kabuğu yenmez.

Ejder meyvesi içeriği: lif, protein, kalsiyum, demir, fosfor, karoten ( A vitamini ), tiyamin ( B1 vitamini ), riboflavin ( B2 vitamini ), niasin ( B3 vitamini ), askorbik asit ( C vitamini )

Ejder meyvesi faydaları tıklayınız

 • yüksel karakaş
  1 sene önce

  mrb burada olan çeşitli bitkilerin tohum ve fidelerini nasıl bulabiliriz almak ve yetiştirmek için

  0
  yorum beğen