Ejder meyvesi ( pitaya ) Nasıl Yetiştirilir?

Ejder meyvesi ağacını yetiştirmek için öncelikle tohumunu temin etmek gerekiyor. Ekilen tohumlar  genelde yaklaşık 15 günlük bir sürede çimlenir. Çimlendirme süresince bolca sulanması gerekir fakat Kaktüs halini alınca aşırı sulama yapılmamalıdır aksi halde aşırı su çürümesine sebep olabilir. Ejder ağacı bir kaktüs türüdür bu sebeple suyu uzun süre tutabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle  suya fazla ihtiyaç duymaz.

Gelişimleri devam ettikçe bu tırmanıcı bitki tırmanacak bir yerler arar, asıl köklerinin yanında yan yardımcı kökler oluşturur.Yanına tırmanabileceği bir çit yada sağlam bir sap yerleştirmeniz gerekiyor.

Pitaya kaktüsleri geceleri çiçek açar fakat  gün doğumunda bu çiçekler solarlar .bu nedenle kelebek, arı ve kuşlar tozlaşmayı sağlayamaz Ejder ağacının tozlaşma işlemi Yarasalar tarafından yapılır. Pitaya ağacının meyve vermesi diğer ağaçlardan  farklıdır. Kendi kendine tozlaşmaz, bu sebeple kendi bahçenizde yetiştirdiğinizde  meyve üretimi için ağacın tozlaşmasını kendiniz sağlamalısınız.

Ejder ağacının meyve verebilmesi için en az iki ağacınızın olması gerekiyor, bu iki ağacın çiçeklerinin birbirini döllemesi (tozlaşma ) sonucunda ancak meyve verebilir. Yetiştirmiş olduğunuz ejder meyvesinin ağacını çoğaltmak isterseniz sağlıklı bir dalını kırıp toprağa gömerek yeni ağaçlar üretebilirsiniz.

Bitki 40 dereceye kadar sıcakları ve çok kısa süreli soğukları kaldırabilir.Ancak uzun süreli dondurucu soğukları kaldıramaz.

Free-Shipping-30-pieces-of-Dragon-font-b-fruit-b-font-seeds-DIY-home-graden-PitayaEjder ağacı çok yağış almayan kuru tropikal iklimlerde yaşamaya adapte olmuştur. Ejder meyveleri çiçeklenmeden 30 ila 50 gün sonra oluşur. Bir ağaçtan Yılda 6-7 ürün alınabilir.

Meyveler olgunlaşmaya başladığında kuşlardan karumak gerekiyor aksi halde kuşlar meyveyi gagalayarak zarar verebilir.

Xanthomonas campestris bakterisi saplarında çürümeye sebep olabilir. Dothiorella fungisi bakterisi de meyvelerde kahverengi noktalara neden olabilir ama bu pek sık rastlananbir durum değildir.

7 thoughts on “Ejder meyvesi ( pitaya ) Nasıl Yetiştirilir?

  1. Ejder Meyvesi Pitaya

    Bizler Ejder Meyvesi Pitaya yetiştiriciliği yapani ve faydalarını herkese anlatmaya çalışanlar olarak verdiğiniz bilgeilere çok teşekkür ederiz.

  2. Hakkı Can AKGÜN

    Pitaya fidesi ve meyvesi için ulaşabilirsiniz. Yetiştirilmesinde gerekli yardım sağlanır. 05374240460

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.