Müzik indir

arama

Eğrelti Otu (Adi Ilgın) Kullanımı ve Faydaları

eğrelti otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Eğrelti otu bir çok farklı isimle bilinen bir bitkidir.  Diğer isimleri Adi Ilgın,Wurmfarn, Dryopteris Filix-Mas (L) SCHOTT, Aspidum Filix- Mas, Nephrodium Filix-Mas, kene otu ve kurt eğreltisidir. Eğreltiotugiller familyasında yer almaktadır. Otun boyu 120 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Yapraklarının alt kısmında bulunan küçük ve kahverengi spor tanecikleri sayesinde çoğalmaktadırlar.

Kumlu yerlerde yetişiyor olmasına karşılık kökünün kalın olduğu görülür. Ayrıca kökü zehirlidir ve bu neden ile azami ölçüde ve dikkatli kullanmak gerekir. Kökün yapısına bakıldığında dış kısmının siyah iç kısmının ise beyaz olduğu bilinmektedir.

Erkek eğrelti otu olarak bilinen eğrelti otu çeşidi tıp alanında kullanımı en yaygın olan eğrelti otu çeşididir. Eğrelti otunun diğer çeşitleri ise venüz saçı, kartal eğrisi, geyik dili, kaya eğreltisidir.

Eğrelti otunun çoğalmasını sağlayan yapraklarının iç kısımında, spor keseleri bulunmaktadır. Pek çok çeşidi ve cinsi bulunmakta olan ot damarlı ve çiçek açmayan bir bitkidir. Tropikal bölgelerde ağaçsı bir yapı ile ılıman bölgelerde ise otsu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğrelti otunun kökleri toprak altındadır. Yaprakları ise ince uzun, çok parçalıdır.

Eğrelti Otu Faydaları

Eğrelti otu bağırsak sorunları, kancalı kurt ve tenyalara karşı etkilidir. Basur ve varis sorunu olan kişilerin şikayetlerinin azalmasını sağlarken kalp çarpıntısı sorunu ile sürekli doktora giden kişilerin bu sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Eğrelti otunun temiz köklerini kurutup kaynatıp ve içilirse bağırsaklarda bulunan parazitlerin dökülmesi sağlanır. Ancak parazitlerin dökülmesini sağladıktan sonra hemen müshil ilacı kullanmanız gerekmektedir. Müshil ilacı dökülen parazitlerin vücuttan atılmasını sağlar. Aksi taktirde vücut içerisinde kalan parazitler zehirlenmeye neden olabilir.

Eğrelti otu kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine sürülür ise yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca gebelerin ve kansız olan kişilerin kesinlikle eğrelti otunu kullanmaması gerekmektedir.

Mide ağrısı çeken ve hazımsızlık problemi yaşayan kişiler kullandığında sorunları ortadan kalkacaktır. Ayrıca 15 gram kadar kullanıldığında balgam sökücü etkisinden faydalanılabilir. Eğrelti otunun diğer bir kullanım şekli ise 6 ila 7 gram kadar hıyar suyu ile karıştırılarak gün boyu içilmesidir. Bu yöntem ise cüzzam hastalığı olan kişilerin derdine devadır.