arama

Eğir Kökü Faydaları ve Kullanımı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Durağan su yataklarında yetişen eğir otu yaprakları uzun ince şerit görünümündedir. Çiçekleri kokuludur ve buğday başağına benzer. Kökleri incedir ve ve pek çok hastalık için bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır.

Eğir kökü diğer adları; kurtluca, hazanbel ve azakeriği‘dir. Yılanyastığıgillerden olan eğir kökü Latince adı acorus calamus‘tur.

Ana yurdu Hindistan ve Amerika’nın kuzeyi olan eğir kökü ülkemizde Eğirdir, Sapanca, Beyşehir ve Yeniçağa gölleri kıyılarında kendiliğinden yetişir. Eğir kökü kendine özgü bir kokuya sahiptir ve tazeyken acı bir tadı vardır. Kök kurutulduğunda acı tat kaybolur.

egir-koku-cayi

Eğir kökü kullanımı ve faydaları

Eğir kökü çayı, yağı, tentürü ve şarabı yapılarak değerlendirilmektedir. İlaç içeriklerinde de yer almaktadır.

Binlerce yıldır tedavi edici bitki olarak Anadolu’da, Asya’da özellikle Çin’de, İran’da, Antik Mısır’da kullanılmıştır. Hücreleri yenileyip yaşamı uzattığı düşünülen eğir kökü mide hastalıkları başta olmak üzere öksürük, verem ve soğuk algınlığında, suları temizlemek için dezenfektan olarak kullanılmıştır. 16. yy Osmanlı döneminde ve Avrupa’da mide hastalıkları ve prostat ilerlemesine karşı kullanılmıştır.

Sindirim sistemi rahatsızlıklarına, mideye ve bağırsaklara iyi gelir. Gaz söktürücüdür. Gaz giderir. Gaz sancılarını geçirir.

Mide krampları ve ekşimelerini tedavi edicidir. Şişkinliklere iyi gelir.

Hazımsızlığa iyi gelir. İshali geçirir.

İştah açıcıdır. Ateş düşürücüdür.

Bağırsak ve mide kanserinde tedavi desteğidir.

Prostat büyümesi ve idrar sorunlarına karşı tedavi desteğidir.

Çocuklarda tahıl alerjisine ve gaza karşı kullanılır.

Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında da etkilidir.

Dezenfektan özelliği ile vücudu zehirli maddelerden arındırır.

Cilt kırışıklıkları ve sivilceler için kullanılabilir.

Eğir otu ve kökü bebeklerde kullanımı: Doktora sorarak kullanılmalıdır.

sifali-otlar

Eğir kökü çayı yapılışı: ( Hazımsızlık ve mide kramplarında, gaz oluşumu ve sancılarında) Soğuk suda demlenen çay tavsiye edilen eğir kökü çayıdır. İsteğe bağlı 15 dakika kaynatılıp süzülerek de kullanılabilir. 1 bardak soğuk su içerisine 2 çay kaşığı ince kıyılmış eğir kökü 15 saat demlenip süzülür. Isıtılarak ılık şekilde içilir. Günde 3 çay bardağı içilmelidir.

bitki-cayi

Gaz gidermek için ayrıca sütle de tüketilebilir. 2 su bardağı kaynayan süte 10 gr atılır. 1-2 dakika ateşte demlenir. Soğuk olarak günde 3 çay bardağı içilmelidir.

Çocuklarda gaz gidermek için; bir bardak süte 3 küçük parça kök atılır. 4-5 dakika çalkalanır. Çocuğa içirilir.

Prostat büyümesi için eğir kökü tarifi: Kereviz kökü veya tohumu ile beraber kullanılır. Fakat kökleri ayrı ayrı kaynatmak gerekir. 50 gr toz eğir kökü, 2 su bardağı suda beş dakika kaynatılıp soğuyunca süzülür. 50 gr. küçük parçalara ayrılmış kereviz tohumu veya kökü daynı şekilde kaynatılır ve süzülür. Bir çay bardağı kereviz kökü suyu ile bir çay bardağı eğir kökü suyu karıştırılır ve balla tatlandırılarak içilir. Günde 3 bardak içilir. Eğir kökü ve kereviz kökü kaynatıldıktan sonra çabuk bozulur, bu yüzden ya günü birlik yapılmalı ya da buzdolabında saklanmalıdır.

Eğir yağı ile sabah ve akşam yüze yapılan masaj cilt kırışıklarını ve sivilceleri yok edecektir. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekleyin ve gül suyu ile yüzünüzü temizleyin.

egirotu

Ayrıca sihirli formül olarak da adlandırılan ve eski çağlarda veba ve benzeri hastalıklardan korunmak için kullanılan dört hırsız sirkesi içeriğinde de kullanılmaktaydı.

Eğir kökü zararları: Eğir kökünün herhangi bir yan etkisine rastlanmasa da, düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve çocuklarda kullanmak isteyen anne-babalar doktora danışmalıdır.