Müzik indir

arama

Dut Yaprağı Faydaları ve Kullanımı

dut yaprağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dut ağacının anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Dut buradan da diğer ülkelere yayılmıştır. Ülkemizde ise Anadolu’da rahatlıkla yetişebilmektedir. Dut sağlığa çok faydalı bir meyvedir ve dut yaprağı da en az meyvesi kadar sağlığa yaralıdır. Özellikle Ateş düşürür, idrar söktürür, kan şekerini dengede tutar ve bunun gibi birçok hastalığa iyi gelir. Bu sayılan faydalar dut yaprağı hakkında bilinen özelliklerden sadece birkaç tanesidir. Diğer faydalarını ise sırayla söylemek gerekirse ilk olarak boğazda oluşan iltihaplarda ve bronşit hastalığında tedavi edici özelliğe sahiptir.
Sürekli olarak devam eden ve rahatsız edici boyuttaki kuru öksürüğe iyi gelir.

El, ayak veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan egzamaları tedavi edicidir. Bunun için gerekli olan dut yapraklarının lapa haline getirilip gerekli olan yere sürülmesidir. Fakat tedavinin sonuç vermesi için belli süre devam edilmesi gerekmektedir.

Vücut direncini artırarak grip ve soğuk algınlığına karşıda korur.

Kasları gevşeterek vücudu rahatlatır.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak selilüt gibi problemlerinde önüne geçilmesine yardımcı olur.

Doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Kan oranı düşük olan insanlara önerilebilir.

Dut yaprağı içeresinde A, D, K vitaminleri çok fazladır. Tam bir vitamin küpü olarak bu vitaminlerin iyi geldiği bütün hastalıkları da önleyici ve tedavi edici etki yapar.

Sindirim sistemi ve kabızlık gibi sorunların çözümünde kullanılabilir. Bu özelliği sayesinde diyet yapanlara destek olarak önerilebilir.

dut yaprağı

Dut Yaprağı Kullanımı

Dut yaprağının faydası çok fazladır. Rahatsızlıklara göre de kullanım şekli değişim gösterebilmektedir. Yaprakları çay olarak ya da ezip lapa haline getirerek kullanılabilmektedir. Ciltte oluşan egzama ve benzeri gibi hastalıklarda dut yaprakları ezilip lapa yapılarak sorunlu bölgenin üzerine konulur.
Diğer bir tedavi yolu ise dut yapraklarından yapılan çayı tüketmektir.

Çay için gerekli malzemeler

2 adet dut yaprağı
½ litre su

Dut yapraklarından çay yapmak için suyu öncelikle kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra kaynamış suyun içine yaprakları atarak bir kenarda 2 saat kadar demlenmesini bekleyiniz. Demlenen çayı sabah ve akşam yemeklerden önce birer bardak olarak içebilirsiniz.

Dut yaprağını bu iki kullanım şekliyle hazırlayarak faydalanabilirsiniz. Fakat her bitkisel ürün gibi doktor kontrolünde kullanılması sağlık açısından daha uygun olur.