arama

Dünyanın En Hızlı Uzayan Bitkisi: Bambu

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Dünyanın en hızlı uzayan bitkisi unvanını günlük uzama miktarına bakılarak Japonya’nın vazgeçilmez bitkisi bambu almıştır. Bambu günlük 90 ile 91 cm uzadığı için hiç zorlanmadan Guinness Rekorlar kitabına adını yazdırmayı başarmıştır.

Tür sayısı bir hayli fazla olan bambu aynı zamanda Hint kamışı ismi ile de bilinir. Bu bitkinin dağılım alanı Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrika’dır.

Bambuların Özellikleri

Bambu bitkilerini 2 farklı zıt tipe ayırmak mümkündür. İlk kategoride ağaç özelliğine sahip bir ağaç gibi kalınlaşan ve sertleşen bambular vardır. Bu tip bambuların yaprakları incedir. Çiçek açabilirler ve çiçekleri büyük olur. İkinci kategoride ot gibi odunsu gövdeye sahip boyları en fazla 1 metre olabilen bambular alır. Otsu gövdeleri kolayca kırılabilir.

Bambuların kullanım alanı oldukça fazladır. Mutfak eşyaları, giysi, mobilya, inşaat malzemeleri ve kıyafet bu alanlara örnek olarak gösterilebilir

Sıcak ve tropikal iklim bölgesine ait bir bitki olan bambu bir tür kamıştır. Bitki toprak altında bile kalın bir gövdeye sahiptir. Bu gövdenin uzun ve kısa olması ise bambunun türüne göre değişir. Yapraklar ince ve uzun bir şekle sahiptir. Bu yapraklar yaşını alan bambularda dallardan genç olan bambularda da gövdeden çıkar. Uzun bir ömre sahip olan bambuların 100 yaşını geçenleri de mevcuttur.

Bambu yetiştirmek isterseniz eğer bu bitkinin özelliklerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Tropikal iklim bitkisi olan bambu güneşi oldukça sever. Evde yetiştirmek istediğiniz bambularda ise aydınlık ortamlar tercih etmek önemlidir. Yabancı cisimlerle temasından kaçınmak gerekir.

Suda yetiştirmeyi tercih ettiğiniz bambuların suyunun haftalık olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Asla ve asla bambunun yaprağının koparılmaması ve kesilmemesi gerekir. Bambular kesilen koparılan yerlerden hava almaya başlar. Bu da bambunun çürümesine veya solmasına sebep olur.
Bambularınızın sayısını artırmak isterseniz bambuyu eklem yerlerinden keserek suya koymanız gerekmektedir. Suda bambular kök salmaya başladığında güneş alan bir yerde toprağa ekmelisiniz.

Bizim ülkemizde henüz 10 veya 15 senedir popüler olmaya başlayan bambular henüz diğer ülkelerde olduğu gibi çok çeşitli kullanım alanlarına sahip değildir. Genellikle evlerde ya da bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Uzun süreli bir bitki arıyorsanız bambuyu tercihlerinize ekleyebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
 • Dünyanın En Hızlı Uzayan Bitkisi:Bambu | Şifalı Bitkiler, Bitkisel Tedaviler
  2 sene önce

  […] Kaynak […]

  1
  yorum beğen