arama

Dünyada Kaç Çeşit Bitki Türü Var?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dünyanın devamlılığı için bitkilerin bize ihtiyacı yoktur ama bizim bitkilere ihtiyacımız bulunmaktadır. Ekosistemde önemli bir yere sahip olan bitkiler sistemin düzenli şekilde ilerlemesinde çok önemli bir yere sahiptir. İnsanların solunum için ihtiyaçları olan oksijenin yanında besin olarak da bitkilerin sağlamış oldukları birçok fayda bulunmaktadır. Dünyamızda birçok bitki çeşidi vardır ve farklı özellikleri sayesinde insanlar için faydaları saymakla bitmeyecektir.

Dünya da bilinen bitki türü sayısı yaklaşık 40 bin civarındadır. Bunların yanında keşfedilmemiş olan bitki türleri de mevcuttur. Özellikle balta girmemiş yağmur ormanları keşfedilmek için beklemektedir. Her yıl yeni bitki türleri keşfedilerek liste genişlemektedir.

Ayrıca bilinen bitki türlerinin yanında keşfedilmemiş olan binlerce bitki türü bulunmaktadır ve her yıl bir kısmı keşfedilmektedir. Bitkilerin bilinen birçok faydası bulunmaktadır ve bu faydalarından yararlanılmaktadır. İnsanların yakalandığı hastalıkların tedavisi için bitkiler kullanılmaktadır, yiyecek ve yakıt gibi sayılabilecek bir sürü faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden mevcut keşfedilmiş olan bitkilerin korunması önemli yere sahipken, keşfedilmeyi bekleyenlerinde insan sağlığı açısından önemli faydaları bulunabilir.

dünyada kaç çeşit bitki türü var

Keşfedilmiş olsun ya da olmasın bitkilerin çoğu türünün tükenmesi sorunuyla karşı karşıyadır. Gezegenimizin ısısının artması yüzünden değişen iklim yapısı bitkilerin gelişimin etkilemekte ve türlerini yok olma sorunuyla karşılaştırmaktadır. Ayrıca bitkilerin doğal yaşam alanlarının yok edilmesi aynı sorunla bizi karşı karşıya bırakmaktadır. Bunların yanında hem insan kaynaklı hem de yayılmacı bitki türleri yüzünden bu zamana kadar 5 bine yakın bitki türü yok olmuştur. Eğer dikkat edilmezse ve gerekli önlemler alınmazsa daha çok bitki türünün tükenmesi sorunuyla Dünya yüz yüze kalmış olacaktır. Gerekli önlemler alınarak bitki türlerinin yok olmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Her yok olan bitki türü gezegenimizden yararlı olduğu birçok özelliğini alıp gitmektedir.