Müzik indir

arama

Dövülmüş Avrat Otu

dövülmüş avrat otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dövülmüş avrat otu anavatanı Güney Doğu Avrupa ile Kuzey Afrika olan bir bitkidir. Boyu 1,5 metre ile 3 metre arasında değişebilen sarmaşık ve çok yıllık bir bitkidir. Otun yapraklarının üst yüzeyi parlak yeşil kenarları bütündür ve yapraklarının sap kısmı oldukça uzundur. Çiçeklerinin yapısı ise yeşile yakın beyaz ve sarıya yakın yeşildir. Meyveleri 3 ila 6 adet arasında değişen sayıda bir arada toplu olarak bulunur. Şekli yuvarlak küreyi anımsatır ve vişne büyüklüğüne sahiptir.

Meyvesinin boyutu genellikle 1 cm çaptadır. Gelişim aşamasında yeşil ardından sarıya dönük ve olgunluk aşamasında ise kan kırmızısı renkte oldukları görülmektedir. Dövülmüş avrat otunu bilmeyen kişiler eldivensiz tutmaktadır ve bu nedenle ellerinde veya vücutlarında meyveyi ya da otu sürdükleri yerlerde dövülmüş kadının morartılarına benzer morluklar oluşur. Bu neden ile de bitkinin adı dövülmüş avrat otu olarak bilinmektedir.

Dövülmüş avrat otunun içerisinde nişasta, müsilaj, saponin ve türevleri, kalsiyum oksalat bulunmaktadır. Bitki ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ise son keşfedilen ve son derece zararlı olan madde ise phenanthrenchinon’dur. Son bulunan zehirli madde ile kullanmak isteyen kişilerin daha dikkatli olmasına dair açıklamalar yapılmıştır ve bu neden ile önerilmemektedir.

dövülmüş avrat otu

Dövülmüş avrat otu faydaları

Kurutulmuş bitki müshil, kusturucu ve idrar söktürücü olarak bilinmektedir ama kesinlikle taze bitkinin kullanımı önerilmemektedir. 30 gram kadar kurutularak dövülmüş avrat otunu, 1 litre suyun içerisinde kaynatıp günde en az 2 en fazla 3 bardak içen kişilerin bu faydalardan yararlandığı bilinmektedir. Otun taze kullanımı sadece kök ve gövdelerinden yapılmaktadır ki bu kısımlar taze olarak tüketilmez. Bunun yerine romatizmal ağrıya neden olan kısımlara sürülerek ağrının giderilmesi sağlanır.

İçeriğinde çok sayıda kalsiyum oksalat kristali olduğu için ciltte tahriş oluşmasına neden olur ve morarmalar oluşur. Bu neden ile kökünden sadece bir dilim keserek ağrıyan yere sürülmeli ve ağrıların azalması sağlanmalıdır. Vücutta başka bir noktaya dokundurulmaması önerilir.

Bitkinin faydalarından yararlanabilmek için bitkiyi toplamak isteyen kişilerin öncelikle sonbahar döneminde bitkiyi köklerinden sökerek toplaması, yıkadıktan sonra ise gölgede kurutarak kaldırması gerekmektedir. Ancak bitkinin toplanması esnasında kesinlikle el ile temas ettirilmemelidir.

Bu otu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.