arama

Dört Hırsız Sirkesi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Hikayesi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Sirkeyi salatalarda sos olarak kullanırız. Sirkenin sos olma ötesinde doğru kullanıldığında pek çok hastalığa iyi gelen özellikleri bulunuyor. Sirke hangi malzemeden yapılırsa yapılsın güçlü bir anti-bakteriyeldir. Dört hırsız sirkesi sirkenin bu yönünü daha da arttırıyor.

Sirke faydaları içeriğindeki malzemelerle farklı hastalıklara iyi gelmektedir. Sirkelerin tümü pek çok bakteri türünü hemen yok edebilir. Sirkeyi daha güçlü bir dezenfektana çeviren bir karışım olan dört hırsız sirkesi pek çok bulaşıcı hastalıkla savaşmak için kullanılmıştır.

Bitkisel karışımların özellikle dezenfektan özelliğiyle en güçlülerinden dört hırsız sirkesi aktarlardan satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Dört hırsız sirkesi nasıl kullanılmalıdır?

Pek çok faydası olan dört hırsız sirkesi 12 bitki, şarap veya elma sirkesi karışımıyla yapılıyor. İki farklı hikayesi olan sirkenin ortak noktası veba hastalığına karşı korumasıdır.

sirke-faydalari

14. yy’da İtalya’daki veba salgınından pek çok insan ölmektedir. Bu durumu kullanan dört hırsız vebaya yakalan köylerdeki evleri ve dükkanları soyarlar. Fakat veba kendilerine bulaşmaz. 2. hikaye ise 17. yüzyılda Fransa’da özellikle vebadan binlerce kaybın yaşandığı Toulouse kentinde geçiyor. Burada dört hırsız vebaya yakalanan ve ölmek üzere olan insanları öldürüp evlerini soyarlar. Her iki hikayede de hırsızlar vebadan etkilenmez. Hırsızlara vebadan nasıl kurtulduklarını anlatırlarsa suçlarının affedileceği söylenir. Hırsızlar vebalı eve girerken ellerini ve ağızlarını hazırladıkları bitkisel bir formülle yıkadıklarını açıklar.

dort-hirsiz-sirkesi-hikayesi

Anlatılan bu iki hikaye doğru mu bilemiyoruz fakat dört hırsız sirkesi olarak adlandırılan bu karışım ilaç formüllerinin hepsinin yer aldığı resmi bir kitap olan Kodeks‘te yer alır. Kodeks karışımda olmayan sarımsak ve tarçını da ekler. Formül tıp alanında gelişmeler yaşanana kadar bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılmıştır.

kodeks

Dört hırsız sirkesi faydaları ve kullanımı

Bulaşıcı hastalıklar için faydalı bir anti-bakteriyel olmasının yanı sıra, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabına, öksürük, nezle, grip, soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel karışımlardandır.

Sıcak ve tuzlu bir bardak suya 1 tatlı kaşığı kadar konur ve gargara olarak kullanılır.

dort-hirsiz-sirkesi-nasil-yapilir

Dört hırsız sirkesi malzemeler ve yapılışı

2.5 lt elma sirkesi veya beyaz şarap

40 gr. lavanta

40 gr. pelin otu

40 gr. sedef otu

40 gr. biberiye

40 gr. ada çayı

40 gr. karabiberli nane

30 gr. küçük hindistan cevizi

30 gr. tane karanfil

30 gr. sarımsak

30 gr. eğir otu

30 gr. tarçın

10 gr. kafur

Sirke veya şarabı malzemelerle karıştırıp 15 gün kadar dinlendirin. Karışımı süzmeden önce etanoik asit ( asetik asit ) içinde eritilen kafur bitkisi eklenir. Dinlenen karışımı süzürek başka kaba aktarın. Kapağı hava almayacak şekilde sıkıca kapatın ve gölge bir yerde muhafaza edin.

Asetik asit sirkeye keskin kokusunu ve tadını veren organik asittir.

 • Sirke Yapımı – Kullanımı ve Faydaları
  3 sene önce

  […] vebaya karşı kullanılırdı. Sedef otu sirkesi veya sihirli bir dezenfektan formülü olan dört hırsız sirkesi en ünlü mikrop öldürücü sirke […]

  1
  yorum beğen