Müzik indir

arama

Domates, Biber ve Patlıcan Kurutma Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Taze meyve sebze tüketimi sağlık açısından oldukça gereklidir. Meyve ve sebzelerin büyük bir kısmı yaz aylarında yetişmektedir. Artık hormon takviyeleri neticesinde kış aylarında da teminleri mümkün olsa da tat ve koku bakımından istenen sonuçların alınması mümkün değildir. Üstelik yazlık meyve ve sebzelerin kış aylarındaki fiyatları ikiye ve üçe katlanmaktadır. Bundan ötürü kışın tüketmek için sebze kurutması yapılabilmektedir.

Domates Kurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde meyve ve sebzelerin kurutulması uzun yıllardır yapılmaktadır. Böylelikle kış aylarında da sağlıklı şekilde tüketim gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda domates nasıl kurutulur için seçimlerin iyi yapılması ile işe başlamak gerekmektedir. Çünkü çok sulu olan domatesler kurutulmaya uygun değildir. Kabak kurutmak aslında oldukça kolay bir işlemdir. Evlerde de kolaylıkla yapılabilen işlemde domatesler ikiye kesilmektedir. Büyüklüğe göre dörde kesim de mümkündür. Kesimden sonra ipe dizilen domatesler güneşte bekletilmelidir. Asılarak yapılan bekleme işlemleri neticesinde bir hafta ya da on günde kuruma tamamlanmaktadır.

Biber Kurusu Nasıl Yapılır?

Biber kurusu ülkemizde en çok yapılan kurutma türlerindendir. Kurutma işlemleri biberlerin türüne göre değişim göstermektedir. Dolmalık biberleri kurutmak için mutlaka kafa kısımlarının ve tohumlarının çıkarılması gerekmektedir. Diğer biber türlerinde bu işlem şart değildir. Yıkanıp temizlenen biberler bir ipe dizilmelidir. Sonrasında ise birbirlerine çok değmeyecek şekilde asılarak kurumaya bırakılmalıdır. Tercih edenler güneşten yardım alarak kısa sürede biberlerini tamamen kurutabilmektedir. Ancak biber kurusunda güneş almayan ama sıcak olan yerlerde işlemlerin tamamlanma seçeneği de vardır.

Patlıcan Kurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde patlıcan kurutmak, patlıcanın lezzetini ikiye katlayan etmenlerdendir. Sebzenin kuruyabilmesi için dolmalık boyutlarda kesilerek içlerinin iti bir şekilde oyulması şarttır. Oymalardan sonra bazı kesimler patlıcanları tuzla ovmaktadır. Bu işlem patlıcanın içindeki suyun daha kısa sürede emilmesin sağlamaktadır. Tuzlamadan sonra iplere dizilen patlıcanlar güneşe asılmalıdır. Ancak bilindiği üzere patlıcanın nem tutma oranı yüksektir. Bundan kaynaklı olarak birbirlerine değmemelerine ekstra özen gösterilmelidir. Birbirine değme durumunda kuruma esnasında istenmeyen duyumlardan biri olan çürükleler kendini göstererek patlıcanların kullanılamamasına yol açmaktadır.