Müzik indir

arama

Dolama Otu Faydaları (Mührüsüleyman Otu)

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dolama otu ülkemizin kuzey kesimlerinde ve balkanlarda yetişen bir ottur. Köklerinin üzerinde ki izden dolayı halk arasında Mührü Süleyman otu olarak bilinir. Dolama otunun içerisinde birçok vitamin vardır. Bu vitaminler sayesinde doğru kullanımda birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Dolama Otu  Çayı Faydaları

Dolama otunun kökleri kurutulup 1 litre suya 50 gram atılarak kaynatılıp demlenerek çay olarak tüketilir. Bu çayın öncelikli olarak kadınların adet sancılarına iyi geldiği söylenmektedir. Kızılderililerden bu yana kadınlar ağır adet sancısı çektikleri zamanlarda bu çayı günde 3 bardak olmak koşulu ile tüketmektedirler. Çay rahimde oluşan kistleri çözerek adet akışını kolaylaştırmakta bu sayede sancıları azaltmaktadır. Çay aynı zamanda adet düzenini sağlamaya da katkı sağlamaktadır.

Dolama Otu Toz Halinde Kullanımı

Dolama otunun kökleri kurutularak toz haline getirilir. Bu toz bal ve pekmez ile karıştırılarak tüketilir. Bal ile birlikte kullanıldığında boğazda oluşan balgama iyi gelir, erkeklerde canlı sperm oranını arttırır. Cinsel istekliliği arttırır. Ginseng kökü gibi bir etki gösteren bitki, çocuğu olmayan ailelerin kullanması gereken canlı sperm sayısı arttığı için çocuk yapma ihtimalini arttıran bir bitkidir. Hem bayanlar hem de erkekler bu karışımı kullanabilirler.

Toz olarak aç karnına günde iki kez tüketildiğinde romatizmaya ve kut hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Yine de çok fazla tüketmenin iyi olmadığını belirtmek isteriz.

dolama otu

Krem olarak haricen kullanımda faydaları nelerdir?

Dolama otu üst tomurcukları ve yaprakları boğum yapılıp ezilerek macun haline getirildikten sonra yaraların ve çürüklerin üzerine uygulanabilir. Bu macunun yaraları ve çürükleri kısa sürede iyileştirdiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kırılmış eklem kemiklerinin üzerine uygulanıp sarıldığında kırılan bölgenin kaynamasını hızlandırmaktadır. Eğer yaşlı bir hastanın kırılan kemiği kaynamıyorsa bu yolla tedavi de denenebilir. Kesin çözüm olduğunu söylemek doğru olmaz fakat denemenin her hangi bir sağlık sorunu oluşturmadığı için sakıncası olmadığını düşünmekteyiz. Yine riskli bir hasta ise doktora danışmadan önerilerimizi kullanmamanızı tavsiye ederiz.