Dikenli İncir Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir?

Yurdumuzda Akdeniz bölgesinde sıcaklık ortalaması yüksek olan Adana, Antalya ve Mersin’de doğal olarak yetişen Hint inciri diye de bilinen ve dikenli incirin latince adı opuntia ficus indiadır. Büyüklüğü 5-10 santim rengi sarı, turuncu ,açık yeşil ve kırmızıdır. Birçok ilacın hammaddesi olarak da kullanılan dikenli incir, son yıllarda Ege’ de bazı illerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Diğer isimleri kaktüs meyvesi, kaynanadili, babutsa, frenk inciridir. Görüntüsü ve lezzeti ile son yıllarda aranan bir tropikal meyve olmuştur.

Bu meyve potasyum kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan dikenli incir flavanoid ,poifenoller , betalain  içerir, aynı zamanda güçlü bir C vitamini deposudur. C vitamini bağışıklık sisteminin en büyük yardımcısıdır, kemiklerin yenilenmesine, tamirine yardımcı olur. Dikenli incir kas dokusunu güçlendirir, büyümeye yardımcı olur. Dişleri güçlendir.

Sürekli kullanımda afrodizyak etkisi ile cinsel isteği arttırıcı etki gösterir. Düzenli kullanımda bazı sorunlarınız minimuma inecektir.

Meyve içerisinde bulunan şeker, insülin değerlerine olumsuz etli yapmadığından, şeker hastaları da rahatça yiyebilirler. Kan şekerini dengelemektedir. Diyabet riskini düzenli kullanımda azaltmaktadır.

Sıcak iklimlerde yetişen bu meyve özellikle sıcak ayların etkilerini hafifletmektedir, vücuda zindelik katmakta, yorgunluk hissini gidermektedir. Vücutta sıcak etkisi ile oluşan olumsuz etkileri gidermektedir. Yaz mevsiminde bol bol tüketilmelidir.

Günde en az 2-3 tane tüketildiğinde sindirim sistemini düzenlemektedir. Kabızlık, şişkinlik, ishal gibi sıkıntılara iyi gelmektedir. Yüksek oranda lif içerdiğinden tokluk hissi verir, zayıflamaya yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırır. Diyet listelerindeki yiyecekler arasındadır. 100 gramında 40 kalori enerji vardır. İdrar söktürücü etkisi vardır.

A,B6,C vitaminleri sodyum, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içermektedir. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı kan basıncını ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olmaktadır. İçerdiği yüksek oranda potasyum kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Yüksek miktarda içerdiği liftler vücuttaki kötü kolesterolün(LDL)  düşmesini  sağlar. Potasyum kan damarlarının genişlemesine sebep olmakta buda kan basıncını ve tansiyonu dengelemektedir.  Prostat ve kolon kanserine olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

Birçok minerali ve vitamini içerisinde barındıran dikenli incir ciltte ve saçlarda mucizevi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Yeni hücre oluşumunu tetikleyerek ciltteki yaşa bağlı etkileri azaltmakta, saç hücrelerini yenileyerek saçlara canlılık katmaktadır. Göz etrafı torbalarına ve cilt koyuluklarına iyi gelmektedir. Yüzdeki kırışıklıklar için maskesinden faydalanılmaktadır. Vücuttaki yaralara sürülürse iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Antioksidan yönünden zengin olan bu kaktüs! Alzheimer gibi hastalıkların riskinin azalmasına da sebep olmaktadır.

Dikenli incir aslında bir kaktüs türüdür, uzun süre susuzluğa dayanabilmektedir. Üzeri dikenlerle dolu olan meyvenin tohumları içerisindedir. Yerken tohumları ayıklanmalıdır. Çok yıllık bir bitkidir. Tatlı ve bol sulu olan meyveyi yerken, kabukları soyulmalı ve tüm dikenleri çıkarılmalıdır. Toplanırken eldiven kullanılması önerilir Dikenleri alerjik bünyeye sahip kişilerde farklı reaksiyonlara sebep olabilir. Meyveleri çiğ ve kurutulmuş olarak tüketilir. Reçel yapımında kullanılabilir.

Dikkat: Günde 5 adetten fazla yenmesi tavsiye edilmez. Çekirdekleri sindirilemez. Bazı türleri böbrek fonksiyonlarını menfi yönde etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.