Müzik indir

arama

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır Ve Faydaları Nelerdir?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Latince adı Silybum marianun olan ve hal arasında akız, kansa, eşek dikeni, kenger otu, şevlülmeryem, sütlü kengel, deve kengeri ya da uslu kenger isimleri ile de bilinmektedir. Bileşikgiller ailesine dahil olan deve dikeni özellikle kurak, taşlık ve çorak arazilerde yetişmektedir. 1 ya da 2 yıllık bir bitkidir. 30 ile 100 santim yüksekliğe erişebilirler. İnce ve çenekli bir yapısı vardır. Genellikle Temmuz, Ağustos aylarında erguvan rengi çiçek açarlar. Taze çiçekleri hoş kokuludur. İçeriğinde Silymarin, uçucu yağlar, Flavonit, Histamin, Tyramin, amine, albumin ve agmatin olarak bilinen değişik maddeler bulunmaktadır.

Deve Dikeninin Faydaları

İçeriğinde bulunan silymarin adlı madde özellikle karaciğer hücreleri üzerinde ciddi onarım sağlar. Alkol, aşırı ilaç kullanımı ve bazı kimyasalların karaciğer üzerinde ki tahribatını azaltır. Kronik karaciğer hastalıkları ve siroz sorunlarında hastalara olumlu gelişmeler sağlar. Böbreklerin çalışması konusunda da yardımcı olan deve dikeni özellikle idrar yollarında oluşan sorunların giderilmesinde etkilidir.

Daha çok deve dikeni tohumu farklı şekillerde kullanılarak farklı sağlık sorunlarında etki elde edilebilir. Safranın rutin çalışmasını sağlarlar. Kan temizleyici olarak etkili olan bu bitki, alkol ve sigaranın yarattığı tahribi de en aza indirger.

Karaciğer üzerinde ki etkileri nedeni ile deve dikeni tohumları tıbbi olarak ilaçlarında etken maddesini oluşturmaktadır. Bu neden ile oldukça değerli bir bitkidir. Karaciğerin yağ parçalama özelliğini arttırır ve safranın üretimini de arttırmaktadır. Özellikle alkolizme bağlı gelişen sirozun oluşumunu önlemede etkilidir.

Deve dikeni tohumu oluştuğunda özellikle Ağustos aylarında toplanır. Çiçekler kurutulur ve tohumları elde edilir. Yıkanıp kurutulduktan sonra saklanabilir. Ayrıca eczanelerde doğal takviye olarak tabletler de bulunmaktadır. Günlük tavsiye edilen toz 15 gr civarındadır. Mide ve sindirim sisteminin diğer organları üzerinde de deve dikeni tohumlarından elde edilen çaylar kullanılabilir. Bu çay ilk kullanımda ishal yapabilir ancak sonrasında daha rahat olunacaktır. Deve dikeni ayrıca ateş düşürücü, romatizmaya bağlı ağrıların azalmasında ve iştah açıcı olarak etki eder. Yemek öncesinde içilecek olan 1 bardak deve dikeni çayı oldukça etkilidir.

Deve Dikeni Kullanımı

Tıbbi alanda ayrıca antioksidan etkisi etkin olarak kullanılmaktadır. Ciddi sorunların giderilmesinde 3 aylık kürler uygulanabilir. Ancak doktor kontrolünde olmasında fayda vardır. Öz suyu ise özellikle siğillerin kurutulmasında büyük etki eder. Kanser hücrelerinin önlenmesinde etkileri olduğu bilinmektedir. Kullanım şekli çay, toz ya da tentür olarak kullanılabilir. 1 çay kaşığı deve dikeni tohumu 250 ml su içinde haşlanır ve 20 dakika bekletildikten sonra süzülür. Eğer ürün toz olarak kullanılmak isteniyorsa toz haline getirilmiş tohumlar yutulmak sureti ile tüketilmelidir. Tentür yapımında ise eşit bir şekilde su, alkol ve tohumlar karıştırılarak bekletilmelidir. Bu şekilde siğil ya da diğer harici şekilde kullanım söz konusu olacaktır.

 • Fethi İnan
  3 sene önce

  Yalancı safran bitkisi fiyatı öğrenebilir miyim

  2
  yorum beğen