Müzik indir

arama

Deniz Altında Yetişen Bitkiler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Karada yetişen bitkiler olduğu gibi deniz altında yetişen bitkiler de binlerce farklı çeşittir. Bu bitkiler deniz yaşamının devamlılığı için çok önemlidir. Denizde yer alan bitkiler özellikle güneş ışığını alan kısımda yer alanlar fotosentez yaparak oksijen üretirler. Hatta dünyada ki oksijenin büyük kısmını deniz bitkileri üretmektedir. Denizde ki canlılar da oksijen ihtiyacını bu bitkilerin ürettikleri oksijenden karşılamaktadırlar. Bu yazımızda deniz altında yetişen bitkilerin bazılarından bahsetmek istiyoruz.

Su yosunu:

Neredeyse her yerde karşımıza çıkan yosunlar denizlerde, ırmaklarda, göllerde en çok bulunan su altı bitkileridir. Aslında bir bakıma su altının çimenleri diyebiliriz. Yosunlar birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan ekosisteme faydası tartışılmaz bir bitkidir.

Su menekşesi:

Boyları 30-40 santimetreyi bulan su menekşeleri sulak alanlarda, denizde ve göllerde yetişirler.

Tilki Kuyruğu:

Tilkikuyruğu minyon bir çamı andırmaktadır. Hatta diğer bir adı Su çamıdır. Denizlerde, göllerde ve bütün durgun sularda yetişmektedir.

Nilüfer:

Nilüfer göllerde ve durgun sulara yetişen farklı renklerde ve yaprak tiplerinde türleri olan bir su bitkisidir. Özellikle ılıman iklim göllerinde bolca yetişmektedir.

Makro algler:

Algler bir yosun türü olarak karşımıza çıkmak ile birlikte makro algler küçük ve sıska yapılı boyları standart yosunlar kadar uzamayan, tuzlu su akvaryumlarında süs bitkisi olarak kullanılan bitkilerdir. Tuzlu su akvaryumu kullanan kişiler makro algler ile akvaryumlarına biraz daha doğallık katabilirler.

Halimeda:

Halimeda bitkisi çınar ağacının yaprağını andıran neredeyse aynı büyüklükte kırmızı renkli tırtık kenarlı bir bitki türüdür. Okyanuslarda yetişmektedir. Fazla akıntılı yerlerde yetişemezler.

Botryocladia:

Bitkinin Türkçe ismi kırmızı üzüm anlamına gelmektedir. Bitki üzerinde göz şeklinde küçük kırmızı noktalar vardır. Az ışık isteyen ve okyanuslara göre daha az akıntılı olan kapalı denizlerde yetişirler. Hızlı büyüme gösterirler, otçul balıkların en sevdiği su bitkileri arasında yer almaktadır.

Haliptylon:

Bitki açık pembe tonlarındadır. Okyanuslarda bolca yetişmektedir. Balıkların çok fazla tüketmediği bir bitkidir. Bu sebeple akvaryumlarda balıklar ile aynı ortamda yetiştirilebilir. Parlak rengi sayesinde akvaryumlara da özel bir görünüm katmaktadır.