arama

Danakıran Çiçeği Faydaları (Helleborus Orientalis)

danakıran çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Düğün çiçeği ailesinden olan danakıran çiçeği, minik bir fincan büyüklüğünde olan çiçeklerden oluşur. Bu çiçekler beyaz beş adet taç yapraktan ibarettir.. Dünyada yirmiye yakın türü vardır. sadece ülkemizde iki türü kendiliğinden yetişebilmektedir.
çok sayıda isme sahip olan bitkinin diğer isimleri bohça otu, danabağırtan, keklik otu, çatlak otu, siyah bardak, şemsiye çiçeği, çöp otu, çakıldak, sola ve boynuz otu olarak sayılabilir. Türkiyede bu otun en çok çökertme ismi kullanılır.

Bu ot zehirli olduğu için hayvanlar tarafından pek sevilmez ve tüketilmez fakat eski zamanlarda bu otun kökleri öldürücü etkideki hayvan hastalıklarını tedavi etmede kullanılırdı. Bazende hayvanlarda görülen bit, kene ve parazitleri temizlemek için bu ottan faydalanılırdı.

Eski zamanlarda Avrupa’da felç, gut ve ruh hastalıklarını tedavi amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde ise araştırmacılar bu bitkinin kanser üzerindeki sonuçlarını araştırmaya başlamışlardır.

Yunan tarihinde danakıran çiçeğinden öldüren ot diye bahsedilmektedir. Bu şekilde anılmasının sebebi ise Büyük İskender’in zehirlenmesinde kullanılan bitkinin danakıran çiçeği olduğu hatta savaş zamanlarında da Yunanlıların bu ottan faydalandığının düşünülmesidir.

Avrupa’da doğal olarak yetişebilen bitki güzelliği ve dayanıklığı sayesinde süs bitkisi olarak bahçe ve saksılarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Danakıran çiçeği yılbaşı yaklaşırken çiçeklerini açmaya başlar genellikle bu zamanlarda sürekli görülür. Bu yüzden Avrupa’da noel gülü olarak bilinmektedir.

danakıran çiçeği

Danakıran Çiçeği (Helleborus Orientalis) Kullanım Alanları

Tıp alanında kanser hastalığına çare olmak için üzerinde araştırmalar yapılan danakıran çiçeği halk arasında da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Adet sancıları ve bağırsak kurtları gibi sorunların üstesinden gelen danakıran çiçeği zehirli olduğu için zamanla kullanımı bırakılmıştır. Buna rağmen nadirde olsa insanlarda oluşan bit, pire ve uyuz gibi parazitleri öldürmek için ara sıra tercih edilmektedir. Danakıran çiçeğinin yan etkileri kulak çınlaması, kusma, ishal ve baş dönmesidir.

Hayvanın derisinde herhangi bir parazit mevcutsa ve bu parazitten kurtulmak isteniyorsa 1 yemek kaşığı kadar danakıran çiçeği kökü 1 litre suda kaynatılır ve soğumaya bırakılır soğuduktan sonra hayvanın derisine sürülür. Bu işlemden sonra hayvan tımarlanarak temizlenir.