Müzik indir

arama

Damkoruğu Otu Nasıl Kullanılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Damkoruğu bitkisi anavatanı Japonya olan Sednum familyasına dahil olan kenarları kırmızı ortası siyah bir tür süs bitkisidir. Yaprakları hemen çiçeklerinin alt kısmında yer almaktadır. Doğa da 600 farklı damkoruğu otu bulunmaktadır. Kışları en düşük 10 derece sıcaklıkta yerlerde tutulmalıdır. Aşırı soğuğu seven bir bitki olmaması sebebi ile elinizden geldiği kadar oda sıcaklığında bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Damkoruğu bitkisi humuslu ve en az 3/1 oranında kumlu toprakta yetişmektedir. Bitkiyi saksıda yetiştirmek için biraz kırmızı toprak biraz gübre ve biraz kum ile karışım yaparak saksınıza dikebilirsiniz. Dikim işlemini isterseniz tohum ile yapabilir isterseniz de çelik ile yapabilirsiniz.

Tohum ile yapılan dikimlerde tohumları toprağın maksimum 3-5 cm altına dikmelisiniz. Daha fazla derine dikilen tohumlar filizlenmeden çürüyecektir. Çelik dikiminde ise çeliklerin ucunu toprağın 3 cm altına dikmelisiniz. Düzenli sulama ile 1 ay içerisinde köklenip büyüyecektir. Damkoruğu bitkisi kurak topraklarda da yetişir fakat ne kadar fazla su alır ise o kadar hızlı yetişir.

Damkoruğu Kullanımı

Sadece bir süs bitkisi değil hem yemeklerde kullanılan hem de bitkisel tedavide kullanılan bir bitkidir. Salata olarak tüketilebilir. Bir tencere de öldürmeden 10 dakika haşladıktan sonra limon sıkarak tüketebilirsiniz.  Sağlık açısından ise birçok farklı şekilde kullanabiliriz. Damkoruğu taze halde toplandıktan sonra havanda ezilerek basurlu bölgeye sürülebilir.

sedum

Basur hastalarında anal bölgede oluşan basur memelerinin kısa sürede sönmesine neden olan dam koruğu bitkisi bu yönüyle çokça tercih edilmektedir. Aynı zaman da yaşlı kişiler çiğ olarak tükettiğinde kalp damarlarını güçlendirip kalp krizi riskini azaltmaktadır. Bu bitki doğa da kendi başına yetişen bir bitkidir eğer doğal yaşam alanında bulabiliyorsanız alıp gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Basur, kalp damar rahatsızlığının yanı sıra sindirim sistemi rahatsızlıklarına da çözüm olan mucizevi bir bitki türüdür.