Müzik indir

arama

Dağdığan Ağacı

dağdığan ağacı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Dağdığan ağacı, kartopu ya da gilaburu ağacı olarak da bilinmektedir. Bu bitki orman örtüsünün kenar kısımlarında ve ormanın seyrekleştiği alanlarda görülse de en güzel gelişimini su kenarları ve nemli ortamlarda gösterir. Çalı formunda ya da boyu 4 metreye yaklaşan minik ağaç görünümünde olabilir.

Beyaz top top çiçekler açan dağdığan agacının yaprakları sonbahara doğru kırmızıya döner. Yeşil olan meyveleri ise olgunlaştığında açık kırmızı bir renk alır. Bu meyveler olgunlaşmadan kesinlikle yenilmemelidir. Zehirlenmelere veya istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilir.

Nem oranı yüksek olan yerleri sevdiğinden ülkemizde Karadeniz bölgesinde rahatlıkla rastlanabilir. Bu bitki taze olarak ya da kurutularak saklanabilir. Kurutmak isteyenler ilkbahar başından ağustos ayına kadar toplayıp kurutabilir.

dağdığan ağacı

Dağdığan Ağacının Kabuğu ve Meyvesinin Faydaları

Dağdığan ağacının kabuğu ve meyvesinin ayrı ayrı faydaları vardır. Kabuğu kasla ilgili sorunlarda ve krampları gidermede yardımcı olur. Bayanların adet dönemlerinde çektikleri sancıları dindirerek rahatlamalarını sağlar. Bu dönemde oluşan aşırı kanamaları da önler. Düşüklere ve zamansız bebek doğumlarına engel olur.
Dağdığan ağacı meyvesi böbrek taşını eriterek idrar yoluyla kolaylıkla atılmasını sağlar. Prostat hastalığının oluşumunu önler. Adet sürecini düzene sokmaya yardımcı olur. Yatıştırıcı özelliği sayesinde kasları gevşetir ve rahatlatıcı etki yapar. İdrara çıkmada zorluk çekme ve yanma gibi sorunların üstesinden kolaylıkla gelir. Kalbi güçlendirerek kalp sağlığını destekler. İdrar yollarında oluşan iltihapları kurutur. Tansiyon için önemli derecede etkilidir.

Dağdığan Ağacının Kabuğu ve Meyvesinin Kullanımı

Bir tatlı kaşığı ağacnı kabuğu, 3 bardak suda kaynatılır. Kaynadıktan sonra 10 dk kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülerek günde 3 kez bu su içilir. Bu kullanım şekli sayesinde dağdığan ağacı kabuğunun faydalarından yararlanabilirsiniz.

Ağacın meyvesi bir süre suda bekletilerek şişmesi sağlanır. Daha sonra bu meyve süzgeçten geçirilerek suyu çıkarılır. Çıkan su kadar içme suyu katılarak içilir. Bu meyve suyu 24 saat içinde tüketilmelidir. İçine herhangi bir ilave yapılmaması gereken bu meyve suyunu içmek sizi zorlarsa çok az bir miktarda şeker katarak içmeye çalışabilirsiniz.

 • yusuf derici
  2 sene önce

  çok güzel yazmışsınız,teşekkür ederim.elinize sağlık.dağdığan ağacı.bizim buralarda da vardır belki ama adlarını bilmiyorum.

  0
  yorum beğen