Müzik indir

arama

Dağ ıtırı özellikleri (Geranium Pyrenaicum)

dağ ıtırı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Geraniaceae ailesine dahil otsu yıllık bitkiler arasında yer almakta olan dağ ıtırı, bilim alanında Geranium Pyrenaicum olarak adlandırılmaktadır. Turnagagasıgiller’e ait olarak bilinmekte olan dağ Itırı hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Çünkü bitki nemli toprakları ve gölgelik alanları sevmektedir. Fakat bu durum duvar aralarında ve orman ya da dağlık alanlarda yetişmeyeceği anlamına kesinlikle gelmez. Çiçeklerini ilkbahar döneminde açmaya başlayan bu bitkinin çiçeklerine sonbahar dönemine kadar rastlanabilmektedir.

Dağ ıtırının çiçekleri pembe olmakla birlikte beş ve taç yapraklarından oluşmaktadır. Ayrıca yaprak bölümü yeşil ve elsirdir. Fakat bitkinin yaşlandığı dönemlerde yapraklarının kırmızılaştığı görülmektedir. Dağ ıtırının yaprak bölümünün olgunluk döneminde yaydığı kötü koku sayesinde kolayca tanınabileceği söylenebilir. Ayrıca bitki 40 cm boyunda ve çok dallı özelliği ile de tanınabilir. Tüm bu özelliklerine karşılık bitki son derece hassastır ve kolayca kırılabilir.

dağ ıtırı

Dağ ıtırı kullanımı

Bitkinin toprağın alt bölümünde kalan kısmı daha etlidir ve tabana yakın yaprakları kalp şeklinde yetişmektedir. Meyvelerinin ise gagayı anımsatması ile yetiştiği bölgelerde çok rahat tanınabilmektedir. Bitkinin bilinen en önemli özelliklerinin ise kanamayı durdurucu olması ve yaraların iyileşmesini sağlaması olduğu söylenebilir. Fakat bunun dışında uçucu yağ ve tanen içermesi ile bilindiği için pek çok şifayı barındırdığı kanıtlanmıştır.

Bitkinin çiçek ya da toprak üstünde kalan bölümleri halk arasında çay halinde tüketilerek vücutta bulunan solucanların düşürülmesi için kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle bağırsakta yer alan parazitlere karşı en etkili çözümler arasında yer alır ve kullanıldığında herhangi bir yan etkisinin olmadığı kanıtlanmıştır.