Müzik indir

arama

Colorado Columbine Çiçeği

colarado colonbia çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Modern toplumda ‘dünyanın en güzel çiçeği’ olarak nitelendirilen bu çiçek, eşsiz görüntüsü ile çiçekseverlerin ve doğa tutkunlarının ilgisini üzerine toplamayı başarıyor. Amerika’ da bulunan Rocky Mountains yani Rocky Dağları’ nda yetişen özel bir çiçek türü olan Colorado Columbine çiçeği, Amerika’nın Colorado eyaletinin 4500 metre yüksekliğe ulaşan dağının üst kesimlerinde bulunuyor. Son derece zorlu tırmanış koşulu bulunan dağa tırmanan, dağcıların ‘Hoş Geldin ödülü’ şeklinde tabir edilen Colorado Columbine çiçeği, dünya genelinde önemli bir popülariteye sahiptir.

Nadir çiçek türlerinden birisi olması dolayısı ile oldukça değerli olan Colorado Columbine çiçeğinin büyüleyici görselliği, herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor. Türkiye’ de haseki küpesi olarak da bilinen çiçek, Orta Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya kıtasında yaygın olarak görülür. Türkiye’ de Anadolu coğrafyasının iç kesimlerinde doğal biçimde yetişebilme özelliğine sahip olan Colorado Columbine çiçeği son derece yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Otsu forma sahip olan haseki çiçeği 2 yıllık veya çok yıllık bitki türleri arasında yer alır. Son derece gösterişli ve dikkat çekici çiçeklerinin bulunuyor olması da günümüz modern yüzyıl dünyasında bu denli popüler hale gelmesine neden oluyor.

Columbine Çiçeği

Colorado Columbine Çiçeğinin Üretimi

Günümüzde Colorado Columbine çiçeği için üretim kökten ayırma, yan sürgünlerin çoğaltılması ve tohumlama teknikleri ile gerçekleştirilir. Çiçeğin tohum ekimi ilkbahar ayları içerisinde gerçekleştirilir. Ekim işleminden sonra iki haftalık süreçte çimlenme işlemine başlar. Tohumlar 2 yıl çimlenme yeteneklerini koruyabilirken, tohumların çimlenmesinden ve bunların 2 ila 3 yapraklı olmasının ardından tohumdan üretilebilen bu bitkilerin sadece ikinci yıllarında çiçek açtıkları görülür. Kök çelikleri ile gerçekleştirilen Colorado Columbine çiçeği üretiminde zamanlama konusunda nisan ila eylül ayları arasının tercih edilmesi gerekiyor. Kökten ayırma tekniği ile gerçekleştirilen üretimlerde fidyeler hemen 2 yıl içerisinde çiçek açabiliyor. Yeni ayrılan fidelerin ise mutlak suret ile gölge bir ortam içerisinde tutulmaları gerekir. Peyzaj alanında etkin şekilde kullanılabilen çiçeğin, orta bölmelerde, göbek kısımlarında ve kenar bölümlerinde kullanılabilmesi mümkündür. Günümüzde yoğun şekilde bahçenin her noktasına ekimi etkin olarak gerçekleştirilmektedir.