Müzik indir

arama

Çin Geveni

çin geveni
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çin geveninin 3000’e yakın türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise 450 çeşit geven vardır. Asıl vatanı adından da anlaşılacağı üzere Çin olan Çin geveni bitkisi Çin ve İran tıbbında çok uzun senelerdir kullanılan bir bitkidir. Fakat bu bitkinin insan için faydalarına dair yeteri kadar kanıt ve çalışma bulunmamaktadır.

Baklagil ailesinin üyelerinden biri de Çin gevenidir. Otsu küçük boylu çalılardır. Gelişim gösterdiği bölgenin iklimine göre farklı özellikler gösterebilir.

Sarı, beyaz ve pembe renkli çiçeklere sahip olan dikenli bir bitkidir. Gevenin cinsine göre uzunlukları da değişmektedir. En az 5 cm en fazla ise 100 cm olabilirler.

Çin geveninin diğer isimlerini ketre, ak geven, püs geveni, çekme, zamk geveni olarak sayabiliriz.
Kök veya gövdesine çizik attığınızda gevenden bir reçine akar bu reçinenin adına ise kitre denilmektedir. Bu reçine ise ilaç yapımında kullanılan bir maddedir. Ayrıca ak, püs ve zamk geveninden elde edilen kitre ise ebru sanatında kullanılan zamktır.

Çin geveni faydaları

çin geveniBağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki sinir sistemi, diyabet, damar sertliği ve karaciğerde oluşan rahatsızlarda tedavi edicidir. Ayrıca ömrü uzattığı düşünülmektedir.

Bakteri ve virüslerle mücadele iyidir. Bu bitkiyi kullanan kişilerin daha az grip olduğu gözlemlenmiştir.
İdrar söktürdüğü için toksinlerin vücuttan kolay atılmasını sağlar.

Böbrekten rahatsız olan ve diyalize bağlanan insanları enfeksiyona karşı korur
Hıv virüsüne karşı Çin geveninden ilaç yapmaya çalışılmaktadır.

Çin geveni kullanımı

Çin geveni belli oranlarda kullanılmalı ve bu oran aşılmamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Çin geveninden 5 çorba kaşığı alarak 1 litre su içinde kaynatarak demleyiniz. Yemeklerden önce 1 çay bardağı kadar içilmesi gerekir.

Kagıt sanayisinde yapıştırıcı olarak kullanılır.

Tekstilde kumaşlara parlaklık kazandırır.

Hayvanlara yem olarak yedirilmektedir.

Anadolu’da bazı yörelerde kumaş boyamada, yapıştırmada ayrıca boyalara karıştırılarak boyaların parlaklığını ve kalıcılığını artırmada kullanılır.

Eskiden beri ilaçların hammaddesi olan bu bitki günümüzde eczacılıkta süspansiyon, pastil ve tablet imalatında kullanılmakta olan bir maddedir.

Ülkemizde bazı bölgelerde gevenin gövdelerinden yakacak kömür elde edilmektedir.