Müzik indir

arama

Çilek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

çilek dondurucuda nasıl saklanır
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çilek, yaz aylarının sevilerek tüketilen vazgeçilmez meyveleri arasındadır. Her alanda kullanılabilen çileğin normal süreçte ki ömrü pek uzun değildir. Bundan dolayı uzun süre saklamak pek mümkün olmamaktadır. Fakat mevsimi olmayan bir meyveyi canınız çektiğinde kolaylıkla bularak tüketecek rahatlığı siz de istiyorsanız her meyveyi olduğu gibi çileği de uygun koşullarda derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Peki, çilek derin dondurucuda nasıl saklanabilir?

Çilek saklama koşulları

Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan çilek, dışarıdan alındığında dahi eve gelene kadar ezilebilme özelliğine sahip bir meyvedir. Meyvelerin üst üste gelmesi bu durumu daha da tetiklemektedir. Bundan dolayı çileği derin dondurucuda dahi saklarken üst üste gelmeyecek şekilde olmasına özen göstermeli ve buna uygun kaplara konulması gereklidir.

çilek dondurucuda nasıl saklanır

Çilek, direkt olarak güneş ışığına maruz bırakıldığında veya dışarıda kaldığında hemen çürür. Bundan dolayı hemen tüketmeyeceğiniz meyveleri derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kış döneminde çilek yemek isteyenler yazdan derin dondurucuya atarak hazırlığını yapabilirler. Bunun için öncelikle derin dondurucuya atacakları kadar çileği ezmemeye özen göstererek buzlu suyun içerisinde nazik bir şekilde ovalayın. Temizlendiklerine emin olduğunuz meyveleri kağıt havlu yardımıyla nazikçe kurulayın ve saplarından ayırın. Daha sonra saklayacağınız poşet veya kapların içerisine ezmeden koyarak poşetin içinde ki tüm havayı pipet yarımıyla çekin.

Çileklerin poşet içerisinde üst üste gelmemesine dikkat edin. Ağzını sıkı bir şekilde kapattığınız poşetleri veya kapları başka poşetlerin altında kalmayacak şekilde güzelce derin dondurucuya yerleştirin. Çilekleri kış dönemine saklamak için genellikle sert yapıda olanları tercih edin. Zamanı geçmiş, yumuşak, ezik çilekler dondurucuda tat değişikliğine uğrayabilir ya da kısa sürede tüketilemeyecek duruma gelebilir.

dondurucuda çilek nasıl saklanır

Çileklerinizi dondurucuda saklarken dilerseniz bütün halinde saplarından ayırdıktan sonra poşete yerleştirebilirsiniz. Daha az alan kaplamasını sağlamak ve daha çok meyve muhafaza etmek içinse meyveleri dikkatli bir şekilde eşit parçalara bölerek buzdolabı poşetlerine yerleştirerek dondurucuda saklayabilirsiniz.

Dondurduğunuz çilekleri kullanmak istediğinizde dondurucudan çıkararak oda sıcaklığında veya buzdolabının içinde çözünmesine özen gösterin. Çözülen çilekleri komposto, reçel veya marmelat yaparak tüketebilirsiniz. Dilerseniz püre haline getirerek meyve sularınızı veya içeceklerinizi tatlandırabilir, pastalarınızı süsleyebilirsiniz.