Müzik indir

arama

Çiğ Sarımsak Faydaları ve Zararları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak aynı zamanda antibakteriyeldir. Sarımsak çiğ veya yemeklere aroma vermek amacıyla tüketilir. Sağlığa pek çok faydası olan sarımsak çiğ olarak tüketildiğinde pişmeden kaynaklanan besin değeri kaybı olmuyor.

Sarımsak içeriğinde A, B1 ve C vitaminleri, kükürt, aminoasit, germanyum ve çinko bulunduran özellikle çiğ veya yağı tüketildiğinde doğal bir ilaç yerine geçen doğanın hediyelerinden biri. Özellikle aç karna yenen sarımsağın antibiyotik özelliğinden tam olarak faydalanılıyor. Çiğ sarımsak nelere iyi gelir? Herhangi bir yan etkisi ve zararı var mı?

sarimsak-faydalari

Çiğ halde yenen sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücreleri korur. Grip, soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, ses tellerine, astıma, sinir sistemine, ishale, mideyle ilgili problemlere, bademcik ve eklemdeki enfeksiyonlara, solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Çiğ sarımsak özellikle solunum yolu hastalıklarında koruyucu ve tedavi edici bir rol üstleniyor. Zatürre, tüberküloz, soğuk algınlığı, bronşit, akciğer tıkanıklığı ve astım gibi rahatsızlıklarla yüksek tansiyon hastalığının doğal ilacı olarak tanımlanıyor. Karaciğere de iyi gelen sarımsağın sabah aç karna yenmesi etkisini iki kat arttırıyor. Kan şekerini düşüren çiğ sarımsak sinirleri yatıştırması ve bazı kanser türlerine iyi gelmesiyle de biliniyor.

Çiğ sarımsak bir diş yutularak tüketilebilir. yutularak tüketildiğinde kokusu rahatsız edici geliyorsa doğal sarımsak hapları tüketebilirsiniz.

sarimsak-zararlari

Çiğ sarımsak zararları

Çiğ sarımsak her bünyede aynı etkiyi göstermeyecektir. Bazı hastalıklarda kullanımı tehlikeli olabilir ya da alerjisi olanların sarımsağı çiğ tüketmemesi gerekir. Her gıdadan aşırı tüketilmesinin farklı  zararları vardır. Aşırı çiğ sarımsak tüketimi de gaz oluşumuna neden olabilir.