arama

Çiçek Nasıl Kurutulur ve Saklanır?

çiçek nasıl kurutulur
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dalından koparıldıktan sonra çiçeklerin ömrü pek uzun sürememektedir. Fakat çiçeklerin manevi bir değeri bulunmasından dolayı kurutup bu çiçeklerin uzun süre bizimle kalmasını isteriz ya da değişik amaçlarla çiçek kurutma yöntemini seçeriz. Çiçek kurutma da bilinmesi gereken en önemli püf nokta çiçek ne kadar hızlı kurutulursa rengini daha iyi koruyacaktır. Çiçeğinizi kuruturken bu noktaya dikkat etmek faydalı olacaktır.

Birinci sırada ve en çok kullanılan yöntem hava ile çiçeğin kurutulmasıdır. Bu kurutma yönteminde kimyasal maddeler kullanılmamaktadır. Çiçeklerin renginin solmaması için hava almayan, kuru ve karanlık bir ortamda kurutulması uygun olur. Nemli ortamlarda kurutulmakta olan çiçekler genellikle çürüyüp, küflenmektedir ve ayrıca çiçeklerin rengi solmaktadır. Bu süreçte kurutmayı hızlandırmak için kurutmaya destekleyici olarak vantilatör ve benzeri araçlar kullanılabilir. Bunlardan ayrı olarak çiçekleri bir bütün olarak iple bağlayarak ters şekilde asıldığında da dal, yaprak ve çiçekler bozulmadan bütün şekilde kurutulmuş olur. Bu yöntemi özel günlerde hediye edilen çiçek buketlerinde kullanılması çiçeklerin hatırasını canlı tutmanızda yardımcı olacaktır.

çiçek nasıl kurutulur

İkinci yöntem olarak ise presleyerek çiçek kurutma yöntemi tercih edilebilir. Bu yöntemde çiçeğinizi en uygun olarak kitap gibi baskı yapabilecek ve hava almayan bir ortamda kurutulmaktadır. Kuruttuğunuz çiçeğe baskı olduğundan çiçek iki boyutlu olarak kurutulmuş olur. Kurutulma esnasında bitkiler üst üstü dizilmemelidir. Üst üste dizildiğinde bitkiler iyi bir şekilde kuruyamaz hatta küflenerek çürüyebilir.

Üçüncü yöntem olarak gliselin ile kurutma vardır. Bu yöntem evde kolay şekilde denenebilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Birçok yerde satılmakta olan gliselini bir ölçü olacak şekilde iki ölçü kaynamış su ile karıştırıp bu suyun içine kurutulmak istenen çiçekler bekletilecek. 3-5 gün en fazla bitkinin yapısına göre bir ay zarfında bu süreç tamamlanır. Daha sonra bu karışımdan çıkarılan çiçeklerin üzerindeki ıslaklık hafifçe kurulanır ve çiçekler kurutmaya alınır.

Dördüncü yol olarak kumda kurutma yöntemini deneyebilirsiniz. Diğer yöntemlere göre biraz daha dikkat istemektedir. Fakat yeterli özen gösterilirse çiçeklerin yapısı korunarak kurutulmaları kolay olacaktır. Toz ve farklı büyüklükteki parçalardan arındırılmış olan ince taneli kum tercih edilmelidir. Hazırlanan kum iyice yıkandıktan sonra fırında kurutulur. Bu kurutulmuş olan kumu bir kaba yerleştirip üzerine çiçekler yerleştirilir ve üzeri de kum ile örtülür. Bu işlemde 3-5 hafta arasında sonuç alınır.

Son olarak ele alacağımız kurutma yöntemi ise mikrodalga fırında kurutmadır. Bu yöntemin en etkili yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Çiçekleri silisyum denilen bir madde ile kaplayarak fırında kurutma işlemine başlanmaktadır. Mikrodalga da çiçekler hızlı şekilde kurumasından dolayı çiçeklerin rengi diğer yöntemlere göre daha iyi korunmaktadır.