Müzik indir

arama

Centiyan (Büyük Kantaron) Kullanımı ve Faydaları

centiyan
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bitkinin orijinal adı Gentiana Lutea’dır. Halk dilinde bilinmekte olan diğer isimleri ise sarı centiyan, centiyane ve büyük kantaron’dur. Centiyan bitkisi Centiyangiller familyasının ait örnek bir bitkidir. Ana yurdu bilinmiyor olsa da kuzey yarımküre de bulunmakta olan ılıman iklim kuşaklarının dağlık ve güneşli bayırlarında ağır ağır yetişmekte olan çok uzun yıllar dayanabilen bir bitki olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise gelişim gösterebildiği sahalar Bursa- Uludağ ve Doğu Karadeniz bölgesidir. Bitki en az 1 metre en fazla ise 1,5 metre kadar boylanabilmektedir. Yapraklarının yapısı enli, sapsız ve karşılıklı olarak dizilmiş durumdadır. Centiyan bitkisi Temmuz ve Ağustos aylarında açmakta olan sarı renkli, boru yapılı ve toplu çiçeklere sahiptir. Dışı esmer görünümlü, içi ise renkli kök gövdesine benzer bir yapıya sahiptir. Bu durumda bu bitkiye kök saçaklı bitki demek uygun olacaktır.

centiyan sarı

Centiyan Faydaları

Bu bitkiyi çoğalmak için tohumlarını kullanmaktadır. Centiyan bitkisini sağlık için kullanmak isteyen kişiler ise bitkinin rizomu ile kök saçaklarını kullanmalıdır. Çünkü Centiyan bitkisinin bu kısmında uçucu ve sabit yağ, pektin, tanen ve acı glikozit içermektedir. Kökünün tadı her ne kadar acı olsa da kesinlikle zehirli değildir ve ilaç kaynağı olarak görülmektedir.

Bitkinin kök saçakları ve rizomunun kullanımı sonucunda sinir uçları uyarılır ve sindirim salgıları arttığı için iştah açar. Bu sayede de sindirim kolaylaşmış olur. Sindirim zorluğu ve mide gazı olan kişiler için son derece yararlı ve iyileştirici etkilere sahiptir. Bedenin güçlenmesini sağlayacak bir toniktir. Alyuvarları arttırıcı etkisinin bulunduğu yapılan testler sonucunda kanıtlanmıştır. Bu sayede kansızlık sorunu ile karşı karşıya kalmış olan kişilerde de olumlu sonuçlar ortaya çıkarttığı görülebilir.

Centiyan bitkisinin olumlu sonuçlarından yararlanmak isteyen kişilerin sonbahar mevsiminde toprağı kazmaları ve centiyanın rizon ve kök saçaklarını çıkartmaları gerekmektedir. Bu kısımlar dilim haline getirilir ve özen ile ağır ağır kurutulur. Kurumuş köklerin parçalarından yarım tatlı kaşığı ve bir bardak su ısıtılır. 5 dakika boyunca kaynatılan bu ikiliden güzel bir su elde edilir ve yemeklerden önce ya da midede şişkinlik sorunu olduğunda bir bardak içilir.