arama

Çayır Melikesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

çayır melikesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çayır Melikesi Ergeç Sakalı Otu olarak da bilinmekte olup Gülgiller familyasına dahil 60 ila 120 cm arasında büyüyebilen, uzun yıllar yaşayabilen otsu bitkilerden biridir. Bitkinin dal kısımları son derece sağlam ve sert kırmızı renge sahiptir. Bitkinin çiçekleri kar tanelerine benzemekte olup dallarının uç kısmında yer almaktadır. Çayır melikesinin tüketilebilmesi için çiçeklerinin yaz aylarında toplanarak kurutulması gerekmektedir. Bitkinin tüm bölgelerinden yararlanılabildiği için zehirleneceğinizden tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

Bitkinin çiçek ve yapraklarının tüketim için hazırlanabilmesi amacı ile haziran ve eylül aylarında toplanıp ayrı ayrı bağ yapılarak kurutulmalıdır. Fakat kurutma işlemi esnasında en hassas davranılması gereken konu sıcaklığın 40 dereceyi geçmemesidir. Fakat çoğu kişi gereken sıcaklık değerlerini aşmakta olup bu neden ile bitkinin özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Özellikle şifalı bitkilerin sadece kurutma değil aynı zamanda toplama, paketleme ve depolama esnasında da dikkatli davranılması gerekmektedir.

Bitkinin şifalı kısımları arasında sayılabilecek olan yaprak ve çiçeklerinin kesinlikle güneşin altında kurutulmaması ve kurutma işlemi için özellikle gölge bölgelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bitkinin 2 günde tamamen kuruduğu görülmüş ise birkaç gün daha kuruma için bırakılması uygun olmayacaktır. Bitkinin tam anlamı ile kuruduğu görüldüğünde toplanarak kalitesinin düşmesine mani olunmalıdır. Ayrıca aktarlarda açıkta satılmakta olan bitkilerinde alınmaması son derece önemlidir.

çayır melikesi

Çayır Melikesi Nasıl Saklanmalı?

Bitkinin çiçek ve yaprakları toplanıp kurutulduktan sonra çayı yapılarak içilebileceği gibi toz haline getirilerek de kullanılabilir. Bitkinin kurutulmuş çiçek ve yapraklarından bir tutam alınarak kısık ateşte kaynatılarak birkaç dakika kadar demlenmeye bırakılır. Çayın tüketilmesi esnasında ise isteğe bağlı olarak balla tatlandırılarak tüketilebilir.

Bitkinin tüm kısımları kullanılabilmekte olup idrar söktürücü, terletici, böbrek, mesane ve idrar yolu iltihaplarına karşı etkilidir. Soğuk algınlığında kullanılmakta olan bitkinin kan temizleyici, sakinleştirici, kalp güçlendirici ve astım hastalığına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca diş ağrısı, diş eti problemleri ve boğaz iltihaplarını giderici etkileri ile bilinmektedir.

Bitkinin yan etkileri de bulunmakta olup çayının aşırı miktarda içilmesi mide rahatsızlığı ve bulantı gibi problemlerin oluşmasına neden olacaktır. bu neden ile çayının uzun ve aşırı tüketilmesi sonucunda cinsel güçte de kayıplar olacağına dair tespitler bulunmaktadır. bu neden ile dikkatli kullanılmasında fayda vardır.