arama

2016 Çay Üretiminde ve İhracatında Önemli Artış

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Türkiye her yıl olduğu gibi Ocak-Ekim ayları arasında gerçekleştirdiği çay ihracatından 24 milyon 71 bin 508 dolar gelir elde etti. Türkiye’nin çay ihracatı yaptığı ülke sayısı 85’e ulaştı.

2015 yılında aynı dönemler arası yapılan çay ihracatından elde edilen gelirde bu yıl yüzde 12,5 artış oldu ve çay ihracatı yapılan ülke sayısının arttığı belirtildi.

Türkiye çay ihracatını Ocak-Ekim ayları arasında gerçekleştiriyor. 2016 yılında çay ihracatı yapılan ülke sayısı 85’i buldu, çay üretimi ve ihracatından elde edilen gelir önemli ölçüde artış gösterdi.

Türkiye’nin önemli tarım ürünlerinden çay Doğu Karadeniz için de başlıca gelir kaynaklarından olması açısından önem taşıyor.

Çay ihracatı yapılan ülkeler içinde ilk sırada 1 milyon 908 bin 659 tonla Belçika bulunuyor. Suriye 815 bin 339 tonla ikinci, Almanya 559 bin 883 tonla üçüncü sıralamayla Türkiye’den en çok çay ihraç eden ülke oldu.

DKİB‘den ( Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ) edinilen bilgiye göre; çay ihracatı miktar bazında, geçen yıla göre yüzde 4 artışla 5 milyon 558 bin 485 tona ulaştı. Çay ihracatından elde edilen gelir yüzde 12,5 artışla 24 milyon 71 bin 508 dolara ulaştı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan 2016 çay ihracatı ile ilgili bilgi verdi:

“Bu yıl 85 ülkeye satılan çaydan 24 milyon 71 bin 508 dolar gelir elde edildi. Ortadoğu’ya, Suudi Arabistan’a yönelik ihracatımızda önemli oranda artış oldu. Her geçen gün ihracatı artarak gelişen çay rakamlarına baktığımız zaman 1 Ocak ve 30 Ekim tarihleri arasında yılın 10 ayının ihracatında yüzde 12,5 artış yaşanmıştır. Bir önceki yılın 10 ayında 5 milyon 351 bin 268 ton karşılığı 21 milyon 389 bin 871 dolar çay ihraç edilmişti. Bu yıl 85 ülkeye satılan çaydan 24 milyon 71 bin 508 dolar gelir elde edildi. Burada da en önemli etken, ihraç edilen Türk çayının bu ülkelerde yaşayan Türk nüfus tarafından yoğun şekilde tercih edilmesidir. Beklentimiz Türk çayı tüketiminin bütün dünya ülkelerinde yaygınlaşmasıdır. Çünkü Türk çayı, birçok ülke çayına göre doğallık bakımından da ön plana çıkmış bir üründür. Ülkemizde çayın daha çok Türk insanının tüketim alışkanlıkları ekseninde üretilmesi, her ülke alışkanlıklarına özel üretim tekniklerinin kullanılmamasından dolayı ihracatı kısıtlı kalmaktadır. Özellikle burada firmalarımızın diğer ülke alışkanlıkları paralelinde ürün üretimine yönelmeleri gerekmektedir. Hedeflediğimiz çay ihracatındaki artışta en önemli neden, dünya piyasalarındaki her ülkenin tüketim tercihlerine uygun ürün üretebilmektir. Ülkemizde çay daha çok Türk insanı tüketim alışkanlıklarına göre üretiliyor. Oysa ki her ülkede tüketim alışkanlıkları farklılık arz ediyor. Her ülkenin tüketim alışkanlıkları ölçeğinde ürün üretildikçe ve tanıtım faaliyetleri artırıldıkça çay ihracatının da aynı paralelde artacağına inanmaktayız.”

Türkiye’de çay üretimi ne zaman başladı?

Türkiye’de çay üretimi hikayesi 1924 yılında devlet desteğiyle Rize’de yetiştirilmesine dair bir kanun çıkarılmasıyla başlıyor. ( 6 Şubat 1924 tarih ve 407 sayılı kanun, ”Rize Vilayeti ile Borçka kazasında; Fındık, Portakal, Limon, Mandalina, Çay Yetiştirilmesi Hakkındaki Kanun” olarak kabul edilir. ) Ülke ekomomisini geliştirmek için tarımla ilgili araştırmalar sonucu çayın en uygun yetişme koşullarının Rize’de olduğuna karar verilir ve dönemin Tarım Bakanı Zihni Derin 1923 yılında çay ve narenciye yetiştiriciliği için Rize’ye gider. 1930’da Gürcistan’dan alınan 70 ton siyah çay tohumu ekilir ve Rize çay tarımıyla ünlenmiştir.

Çay üretimi yapılan şehirler: Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde günümüzde, Rize başta olmak üzere Trabzon, Artvin, Ordu ve Giresun’da, bin metreye kadar 758 bin dekar alanda çay üretimi yapılmaktadır.

Osmanlı çayla 19. yy sonlarında tanışır. Çay az miktarda ithal edilmekteydi. Çay yetiştirmek için ilk girişim Sultan II. Abdülhamid dönemidir.

Dünyada en çok çay üreten ülkelerde Türkiye ilk 6 ülkeden biridir. Dünyada çay üretimi sıralaması ise şöyle: Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malawi ve Vietnam. Çayın adı Çince bir kelime olan Ça kelimesinden gelmektedir.