Müzik indir

arama

Çan Çiçeği Faydaları ve Kullanımı

çan çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Çanak çiçeğigiller familyasına dahil olan çan çiçeği çiçekleri boru biçimde olan bir çiçektir. Mevsiminde açmakta olan çiçeklerinin rengi ise turuncudur. Çan çiçeğinin halk tarafından bilinmekte olan bir diğer ismi ise boru çiçeğidir.
Boru çiçeğinin boyu 30- 100 cm arasında değişim göstermekte ve dik gövdesi ile otsu yapıya sahip bir çiçektir. Boş tarlalar, viraneler, hendek ve yol kenarlarında görülebilen bir bitki türüdür.

çan çiçeği özellikleri

Ülkemizde çan çiçeğinin en çok rastlandığı bölgeler Trakya, Marmara, Ege, Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Bu bölgelerde çan çiçeği genel olarak bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilmektedir. Çan çiçeğinin halk arasında bilinmekte olan diğer isimleri Datura ve Tatula’dır. Üstelik bu bitkiyi yetiştiren kişiler bitkinin yaprak, çiçek ve tohum kısımlarından yararlanabilmektedir.

Çan Çiçeği Faydaları

Çan çiçeğinin en önemli özelliği çok iyi bir uyuşturucu olmasıdır. Aynı zamanda spazm giderici, astım ve nefes darlığı sorunlarına faydalı bir ilaçtır. Bunun yanında nefes darlığı, bronşit ve astım gibi hastalıkların ortaya çıkarttığı rahatsızlıkları da gidermede etkilidir.

çan çiçeği kullanımı

Çan Çiçeğinin Kullanımı

Çan çiçeğinin yaprakları ve tohumları ilaç yapımında kullanılabilmektedir. Çan çiçeğinin içeriğinde hiyosiyamin türlerinden bulunmak ve bunun dışında az miktarda atropin ve skopolamin alkaloitleri bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan bu maddeler sayesinde iyi uyuşturucu, antispazmodik ve antiasmatiktir.

can ciceği faydaları

Yapraklarından ve çiçeklerinden hazırlanan sigaralar nefes darlığına karşı içilebilmektedir. Yağlı merhemi ağrılara karşı haricen çok kullanılmaktadır. Fakat bitkinin zehirli olduğu bilinmelidir ve bu neden ile kesinlikle hekim önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca çan çiçeğinin bu gibi özellikleri olduğu geçmiş dönemlerden günümüze gelen bilgiler arasındadır. Bu neden ile günümüzde çan çiçeği ile ilgili olan araştırmaların devam ettiğini ve bu çiçeğin faydalarının araştırıldığını bilmelisiniz.