Müzik indir

arama

Çalba Otu Faydaları ve Kullanımı

çalba otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ülkemizde geniş bir alanda yetişme ve yetiştirilme özelliği bulunan çalba otu, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle bilinmektedir. Bilimsel adı Philomis Armeniaca olan ot genellikle çayı yapılarak tüketilmektedir.

Taze olduğu sürece bütün faydalarından yararlanabileceğiniz Çalba otunu doğru bir şekilde tükettiğiniz taktirde çay göğsünüzü yumuşatarak öksürüğünüzün kesilmesini sağlayacak ve vücudunuzda bulunan balgamın sökülmesinde etkili olacaktır.

Aynı zamanda otunuz soğuk algınlığından kaynaklanmakta olan karın ağrılarının ortadan kaldırılmasında son derece etkilidir.

Çalba Otu Faydaları Nelerdir?

Çalba Otu sinir ve strese bağlı olarak yaşadığınız problemlerde sakinleştirici etkisi sayesinde sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda idrar yapamama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler için son derece faydalıdır ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Çalba otu aynı zamanda idrar yollarında bulunan iltihaplarında yok edilmesini sağlamaktadır.

Ses kısıklığı problemleri olan kişilerin seslerinin açılmasını sağlar. Ses boğukluğu problemlerinin giderilmesinde etki sağlar. Solunum yolu üzerinde meydana gelen enfeksiyonların yok edilmesini sağlar. Çalba otunun cilt yumuşatıcı bir etkisi vardır. Çalba otunun çiçekleri banyo yapacağınız su içerisine atarsanız saçlarınızın daha kuvvetli olmasını sağlarsınız. Bademcik ve boğaz ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

çalba otu kullanımı

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bu özelliğinden dolayı özellikle kış aylarında çayı büyük önem kazanmaktadır. Bronşit rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Geniz eti şikâyetlerinin yok olmasını sağlar. Eklem ve kas ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.

Çalba otunun yapraklarından yapılan lapa cilt üzerinde ki yaralar üzerinde iyi bir yara iyileştirici görevi görmektedir. Ciltte ki yangı şikâyetlerinin dinmesini sağlar. Farenjit, kulak ağrısı, yüz sinirlerinde meydana gelen ağrıların tedavi edilmesinde kullanılır. Çalba otunun genellikle çiçekleri kullanılmaktadır. Çok nadir olmakla birlikte yaprak ve kökleri de kullanılabilmektedir. Çalba otu aynı zamanda yaraların iyileştirilmesinde, cilt problemlerinde, saçların canlılık kazanmasında kullanılmaktadır.