Müzik indir

arama

Çakşır Otu Faydaları (Ferula)

çakşır otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İnsanlık tarihinin en eski efsanevilerini barındıran ve her dönemde son derece yoğun şekilde ilgi görmüş olan bir ot türü olarak çakşır otu etkileri ile öne çıkıyor. Son derece geniş ve zengin yelpazede faydaları bulunan çakşır otu ile insan sağlığı açısından son derece önemli etkilerden, tamamen doğal bir şekilde yararlanılabiliyor. Bu yüzden de günümüz modern yüzyıl dünyasında da son derece yoğun ve sık bir şekilde tercih edilen ve yüksek popülariteye sahip olan ot türlerinden birisi konumunda yer alıyor.

Maydanozgiller familyası üyesi olan çakşır otu, sarı tonlardaki çiçekleriyle etkileyici bir görünüme sahiptir. Anadolu coğrafyasında genel olarak Doğu Anadolu, Orta Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Güney ve Doğu Akdeniz bölgeleri kapsamında yetiştirilebilmekte olunan çakşır otunun, gelişimi 2 metreyi dahi bulabiliyor. Bu yönü ile de çok yıllık bitki türlerinden birisidir. Türkiye 2de çakşır otunun kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazeye ulaşırken, yoğun şekilde cinsel gücü arttırıcı ilaçların hammaddesi şeklinde kullanılmaktadır.

çakşır otu

Çakşır Otu Faydaları Nelerdir?

Çakşır otunun zengin içeriği pek çok sağlık probleminde insanların en büyük yardımcısı olur. Bir bitki olarak pek de hoş kokmayan ancak, insan sağlığı açısından son derece önemli faydaları bulunan çakşır otu son derece yoğun şekilde tüketilmektedir. Çakşır otundan üretilen reçinelerin vücutta oluşan tümörün yok edilmesinde ciddi etkilerinin bulunduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra bağırsakta meydana gelen parazitlerin öldürülmesine destek verir, spazm ve krampların dindirilmesini sağlar. Bunun dışında günümüzde felç geçiren hastalara felçli bölgeye güç sağlayıcı özelliği bulunduğu gibi karın ağrılarının ve sancılarının da kısa süre içerisinde yok edilmesini sağlar.

Vücutta atardamarları etkisi altına alan rahatsızlıkların tedavi edilmesinde de önemli faydaları bulunan çakşır otunun sinir ve ruh hastalıklarının gelişiminin durdurulmasında da ciddi etkileri bulunur. Son derece etkili bir afrodizyak özelliğinin bulunması cinsel destek alanında etkin şekilde kullanılmasına neden olurken, deri hastalıklarının tedavisinde de çok eski tarihlerden beri aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu gibi faydaları genel olarak çakşır otundan yapılan çay, macun ve kökünden yapılan toz, tentür ve yağ ile kullanımı gerçekleştirilmektedir.