Müzik indir

arama

C Vitamini İçeren Meyveler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Suda eriyebilen ve askorbik asit olan C vitamini insan vücudunun üretemediği ve gıdalar yoluyla almak zorunda oldukları pek çok görevi olan vitamin türüdür. C vitamini içeren meyveler hangileri?

Hayvan ve bitkilerin çoğunun bünyesi C vitamini üretebilmektedir. İnsanlar C vitaminini üretemez besinler yoluyla dışarıdan almak durumundadırlar. Sebze ve meyvelerde bulunan C vitamininin sağlığa pek çok faydası bulunuyor.

C vitamini doğada en çok bulunan vitaminlerdendir. C vitamini, suda çözünen vitaminlerdendir ve vücut tarafından hızlı bir şekilde dışarı atılır, vücutta depolanmaz. O yüzden vücut sağlığı için önemli C vitaminini besinlerle düzenli olarak almak gerekir.

c-vitamini

Taze meyveler ve sebzeler C vitamini açısından zengindir. Limon, portakal, greyfurt gibi turunçgiller, ananas, çilek, kivi, mango, frenk üzümü, böğürtlen, incir, kayısı, ayva, kavun, elma, armut, kuşburnu ve erik C vitamini içeren meyvelerdir.

C vitamini en çok limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerde, çilek, kivi ve kuşburnunda bulunur.

turuncgiller

100 Gram Bazında C Vitamini Oranı

Limon 53mg
Greyfurt 31,2mg
Portakal 45mg
Mandalina 26,7mg
Kuşburbu 400 mg ile 3000mg
Çilek 58,8 mg
Kavun 42mg
Kivi 92.7 mg
Ahududu 25mg
Mango 28mg

Ayva 15 mg
Nar 10mg
Erik 10 mg
Kayısı 10 mg

c-vitamini-hangi-meyvelerde

C vitamini eksikliğinde ne olur?

C vitamini insanlar için besinlerle karşılanması zorunlu bir maddedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut yapısını korur ve pek çok hastalığın oluşumunu engeller. C vitamini eksikliği en belirgin ve ilk göstergesi sürekli halsiz olma durumudur.

C vitamini eksikliğinde bitkinlik, zor iyileşen yaralar, deri kuruluğu ve deride çatlaklar, iştahsızlık, eklem ağrıları ve şişkinlikleri olur. Tüm bu durumlar iskorbüt denilen hastalığın belirtisidir aynı zamanda. İskorbüt hastalığının nedeni ise C vitamini eksikliğidir. Nefes darlığına neden olur, bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu soğuktan kolayca etkilenme ve grip olma riskini arttırır.

c-vitamini

C vitamini ( askorbik asit ) bebeklerde, çocuklarda, ergenlik döneminde, yetişkin erkek ve kadın ve hamilelikte günlük alımı ne kadar olmalı?

Bebeklerde

0 yaş 30 mg
1-3 yaş arası 35mg

Çocuklarda

4-7 yaş arası 50mg
7-10 yaş arası 60mg
10-12 yaş arası 75 mg

Ergenlik çağında

Erkek

13-20 yaş arası 90 – 100mg

Kız

13-20 yaş arası 80mg

Yetişkinlerde

Kadın 70mg
Hamilelikte 4. ay sonrası 100mg
Emzirme dönemi 150mg
Erkek 75mg