Müzik indir

arama

C Vitamini İçeren Sebzeler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

C vitamini tüm canlıların ihtiyacı olan şeker asidi olan askorbik asittir. Bazı bitki ve hayvanlar C vitamininini üretebilirken insan ve bazı hayvanlar üretemez ve besinler yoluyla dışarıdan alırlar. C vitamini içeren sebzeler hangileri?

C vitamini askorbat olarak da bilinir. Vücudun üretemediği C vitamininin vücutta gerekli miktarda bulunması gerekir. C vitamini hamilelikte ve emzirme döneminde önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendiren başlıca vitamindir; zehirlenmeler, toksinler veya enfeksiyonlar, grip ve nezle, yaraların sağlıklı kapanması ve farklı nedenlerden dolayı güçsüz, yıpranmış vücudu onarmak için gereklidir.

Askorbik asit özellikle kış aylarında vücudun diğer zamanlardan daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönem oluyor. Suda eriyebilen ve vücuttan terleme gibi su atımı şeklinde hızlıca atılan askorbik asit vücut tarafından depolanmaz. Bu yüzden C vitamini öncelikle besinlerle yetersiz geldiğinde beslenme desteği tabletlerle alınmalıdır.

vitamin-c

C vitamini bitkiler, sebzeler, meyveler ve kırmızı et gibi besinlerde bulunur. C vitamini en çok meyvelerde bulunmaktadır. Sebzelerde en çok C vitamini kırmızı taze biberdedir. Kırmızı biber dışında yeşil sivri biber, domates ( kabuklarında ), kıvırcık marul, maydanoz, kabak, karnabahar, beyaz lahana, kara lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde, asma yaprağı, taze fasülye, pancar yaprağı, patates, soğan, turp, tere ve yer elmasında yeterli miktarda vardır.

sebzeler

Sebzelerin barındırdığı 100 gr bazında C vitamini oranları

Taze kırmızı biber 340mg
Maydanoz 180mg
Şalgam yaprağı 130mg
Asma yaprağı 120mg
Yeşil sivri biber 100mg
Kara lahana 94mg
Karnabahar 80mg
Tere 69mg
Ispanak 50mg
Beyaz lahana 42 mg
Domates 23mg
Taze fasulye 20mg
Patates 16mg
Turp 15mg

sebzelerde-c-vitamini

C vitamini bebeklerde, çocuklarda, ergenlik döneminde, yetişkin erkek ve kadın ve gebelikte günlük alımı 

Bebeklerde

0 yaş 30 mg

1-3 yaş arası 35mg

Çocuklarda

4-7 yaş arası 50mg

7-10 yaş arası 60mg

10-12 yaş arası 75 mg

Ergenlik çağında

Erkek

13-20 yaş arası 90 – 100mg

Kız

13-20 yaş arası 80mg

Yetişkinlerde

Kadın 70mg

Hamilelikte 4. ay sonrası 100mg

Emzirme dönemi 150mg

Erkek 75mg

sebze

C vitamini eksikliğinde halsizlik, özellikle eklem ağrıları, yaraların geç kapanması, çocuklarda diş eti kanaması, deri kuruluğu ve çatlaklar, enfeksiyonlara karşı dirençsizlik meydana gelir. Bütün bu belirtiler aynı zamanda ıskorbüt hastalığıdır.

C vitamini fazlalığında sindirim sistemi olumsuz etkilenir ve ishal meydana gelir.