arama

Bulgur Pilavı Nasıl Pişirilir?

bulgur pilavı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İçerdiği çok sayıda demir ve protein sayesinde bulgur pilavı, sağlıklı beslenmek isteyenler için oldukça sık sık tercih edilmektedir. Karbonhidrat seviyesinin oldukça az olması ve kan şekerini dengeleme özelliği taşımasıyla pirinç pilavından ayrılan bir besindir. Fakat günümüzde çoğu insanın damak tadına uymayan bir yiyecek olduğu bir gerçek. Bunun nedeni ise yanlış baharat kullanımından ve pişirme tekniğinden kaynaklanıyor. Bu yazıda da lezzetli bir bulgur pilavı için malzemeler nasıl seçilmeli, nasıl pişirilmeli ve nasıl sunulmalı sorularına cevaplar bulunmaktadır.

Bir yemeğin en önemli kısmı, içeriğindeki malzemelerin kalitesidir. Bulgur pilavı için en temel malzememiz olan bulgur, iri taneli olarak seçilmelidir. Kullanılacak yağlarda ise fark yaratacak olan zeytinyağı tercih edilmelidir. Zeytinyağı hem güzel bir lezzet verir hem de daha sağlıklıdır. Uzmanlar ayçiçek yağını kesinlikle önermemektedir. Tereyağı ise zeytinyağı ile birleştiğinde bulgura hoş bir aroma verir. Kullanılacak sebzelerden domates, sadece yaz dönemiyse taze kullanılmalıdır.

Diğer dönemlerde de evlerde sağlıklı domateslerden hazırlanmış konserveler tercih edilebilir. Hormonlu domateslerin içini açtığınızda çekirdekleri bulunmamaktadır. Bu da genetiği değiştirilmiş olduğunu gösterir. Bu tarz hormonlu sebzelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Unutmayın, her sebze yetiştiği dönemde sağlıklıdır. Çeri domates de tercih edebilirsiniz. Soğan seçiminde ise bir fark yoktur fakat taze soğanlar daha fazla su içerdiğinden aromasını daha iyi yayacaktır.

Malzemeler:

2 su bardağı pilavlık bulgur
3 bardak sıcak su
2 adet soğan
1 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı zeytin yağı
2 adet domates
3 adet sivri biber
Taze nane
Tuz, karabiber

Tencereye zeytinyağı ve tereyağı eklendikten sonra güzelce karıştırılır. İnce ince doğranmış soğanlar eklenir. Tuz ve karabiber eklendikten sonra soğanların suyunu bırakana kadar hafifçe karıştırılır. Hemen ardından biberler ve kabukları soyulmuş ve ince ince doğranmış domatesler eklenir. Biberler sararana kadar ve domatesler suyunu çekene kadar orta ateşte pişirilir. İri taneli pilavlık bulgur eklendikten sonra karışım ile iyice yedirilmelidir.

bulgur pilavı

Bulgur pilavınızın miktarına göre kaynar su eklenmelidir. Ortalama bir tencere için 3 bardak kaynamış su yeterlidir. Su eklendikten sonra ocağın altı kapatılır ve bulgurun suyu çekmesi beklenir. Suyunu çektikten sonra taze naneler küçük parçalar halinde bulgura eklenerek karıştırılır. Daha sonra üstüne kağıt havlu kapatılır ve 20 dakika kadar dinlenmeye bırakılır.

Küçük bir kaseye bulgur pilavı doldurulduktan sonra düz bir tabağa kapatılır. Üstüne de isteğe göre nane yaprakları serpiştirilir. Kırmızıya kaçan bir rengi olan bulgura, acısız dolmalık kırmızı biber de ince doğranarak görsel açıdan zenginlik sağlanabilir.