Müzik indir

arama

Brezilya Fındığı Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Brezilya fındığı sağlığa olan faydalarıyla  dünya genelinde tüketimi artan Güney Amerika kökenli fındık türlerindendir. İçeriğinde sağlık için önemli maddeler barındıran Brezilya fındığı faydaları için tüketilmesi önerilen yiyeceklerdendir.

Brezilya fındığı, aynı adı taşıyan Güney Amerika yağmur ormanlarında yetişen bir ağacın besin değeri yüksek ve lezzetli tohumudur. Brezilya fındığı Venezuela, Kolombiya, Peru ve Brezilya da dahil olmak üzere Güney Amerika ülkelerinde büyük nehir kıyılarındaki ormanlarda yetişmektedir.

Amerika kıtasının önemli ihraç ürünlerinden Brezilya fındığı dünya çapında tanınan ve tüketilen fındık türlerinden biri olmuştur. En sağlıklı fındıklardan biri olması yüksek yağ içeriğine rağmen, bu kahverengi fındığa talep gittikçe artmaktadır.

Sağlığa çok faydalı bir besin olan fındığın içeriğindeki selenyum ve protein pek çok gıdadaki miktara göre hayli fazla oranda bulunuyor. Brezilya fındığı, önemli protein, yağ, karbonhidra, besin lifi, mineral ve vitamin içeriğiyle özellikle içeriğindeki selenyum mineraliyle sağlık için önemli maddeler içeren yiyeceklerden biri olarak biliniyor.

Brezilya fındığı bütün haliyle yenebilir, yağı veya kapsülü tüketilebilir.

Brezilya fındığı ( Brazil nut ) faydaları

Brezilya fındıklarının en önemli faydalarından bazıları gelişim ve iyileşmeyi hızlandırma, sindirim sistemini düzenleme, kalp sağlığını güçlendirme, hormon fonksiyonunu dengeleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kanser riskini azaltma, kaliteli sperm oluşturarak kısırlığı engelleme sayılabilir. Kilo vermede, cilt sağlığı ve yaşlanma belirtilerini azaltma gibi faydaları da da bulunur.

Bu tür fındıkta bulunan proteinler çocukların büyümesi için gerekli amino asitler içerir.

İçeriğindeki doymamış yağ türleri ( omega-3 yağ asitleri ), vücudun kolesterolünü dengelemek ve başta tehlikeli omega-6 yağ asitlerini vücuttan atmak suretiyle genel kalp sağlığını iyileştirme görevi üstlenir. Kalp krizi ve felçleri önlemde yardımcıdır. Brezilya fındığı yüksek oranda tehlikeli doymuş yağ içerdiği ve kalorisinin yüksek olması nedeniyle, çok fazla tüketmemekte fayda var. ( günde 2 en fazla 6 tane )

Cilde faydalı maddeler içerir: Vitaminler ve özellikle selenyum, cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır ve cildin elastikiyetini arttırarak erken yaşlanmayı önler. Cilt sağlığıyla ilgili diğer sorunlarda da faydalıdır. Yüksek çinko içeriği sivilce ve akneye karşı korur ve oluşumunu azaltır. Yağın zengin vitamin ve antioksidan içeriği, bu koruyucu kalitenin başlıca nedeni.

Yüksek lif içeriği ile metabolizmayı hızlandırır ve yoğun tadıyla tokluk hissi verir. Bununla birlikte, Brezilya fındıklarının bir gramı yaklaşık 200 kalori içerir, bu nedenle ölçülü alındığında kilo vermede faydalıdır.

Sindirim sistemine faydalıdır. İçeriğindeki lif bağırsakları çalıştırarak bağırsak sorunlarını giderir. Gastrik ülserler, kabızlık, şişkinlik, kramplar ve kolon kanseri gibi daha ciddi durumları önlemede yardımcıdır. Bu özelliğiyle kilo vermede de yardımcıdır.

Selenyum, tiroid bezinin düzgün çalışmasında ve üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Tiroid bezi, vücudun en önemli hormonlarının bir kısmının üretildiği, dağıtıldığı ve düzenlendiği yerdir. Tiroid bezinin düzgün bir şekilde çalışmasıyla vücudun pek çok soruna karşı korunmasını ve metabolizmanın güçlü kalmasını sağlar.

Besin maddeleri ve mineraller açısından zengin oluşu bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antioksidanlar ve organik bileşikler içeriğiyle de bağışıklık güçlendiricidir. C vitamini, selenyum ve çinko beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve antioksidan bileşikleri uyararak vücudun serbest radikallerle savaşmasını sağlar. Böylece kanser ve koroner kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığı önler. Selenyum yoluyla sağlanan glutatyon, kansere neden olan serbest radikalleri yok eden antioksidandır. Karaciğer, cilt, prostat, yumurtalık, gırtlak, mesane, pankreas kanserlerine karşı korur.

Protein, başta kas büyümesi, enerji, hücresel büyüme, onarım ve yara iyileşmesi için gerekli olduğu için sağlığın vazgeçilmez bir parçasıdır. C vitamini aynı zamanda çocuk gelişiminde ve kan damarlarının, dokularının ve hücrelerinin tamir edilmesinin önemli bir parçası olan kolajenin önemli bir bileşenidir.

Brezilya fındığı zararları

Brezilya fındıklarında yüksek kalori ve doymuş yağ bulunur. Bu fındıklar düzenli olarak sağlık amaçlı tüketilecekse doktora danışılmalıdır. Zaten kalp rahatsızlığı mevcutsa doymuş yağ tehlikeli olabilir, kalp hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır, iyileştirme özelliği bulunmaz. Düzenli ilaç kullananlar, hassas süreçte olanlar ve alerjik bünyelerin doktora danışmaları gerekir.