arama

Bitki Hastalıkları ve Sebepleri

bitki-hastalıkları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

İnsanlarda olduğu gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak bitkilerde de bazı hastalıklar meydana gelebilmektedir. Üstelik de insanlara oranla bitkilerde tedavi süreci bazı durumlarda biraz daha uzun olabilmektedir. Tedavi edilemediği takdirde bitkilerde de ölüm durumu meydana gelmektedir. Bu bakımdan bitki hastalıkları ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Bitki Hastalıklarına Neden Olan Etmenler İse Şunlardır;

Bakteriler, Mantarlar, Virüsler

Hemen hemen tüm bitki türlerinde meydana gelen hastalıkların ana kaynağında bakteriler, mantarlar ve virüsler yer almaktadır. Bu bakımdan bitkilerde meydana gelen hastalıkların büyük bir kısmının enfeksiyonel türü hastalıklar olduğu bilinmektedir. Bu faktörlere bağlı olarak meydana gelen bitki hastalıkları ayrıca bulaşıcı özellik göstererek bitkinin diğer bölümlerine de geçiş yapabilmektedir.

Besin Eksikliği Veya Fazlalığı

İnsanlarda olduğu gibi bitkilerde de besin eksikliği meydana gelebilmektedir. Bu olumsuz durum sonucunda ise, bitki hastalıkları söz konusu olabilmektedir.

Sulama Ve Tohumlama

Bitkilerin yaşantısını devam ettirebilmesi açısından mutlak olarak düzenli bir şekilde sulandırılması ve tohumlama işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda bazı hastalıklara maruz kalması kaçınılmaz olmaktadır.
Bitki Hastalıkları İle Mücadele
Bitki hastalıkları ile 2 farklı yöntem ile mücadele edilmektedir. Bu yöntemler ise şunlardır;

Kültürel Mücadele

Sık dikim yapılmamalı, yapıldığı takdirde ise seyrek dönemlerde yapılmalı
Tarla, bağ, bahçe içerisinde yer alan yabancı otlar ile mücadele edilmeli
Bitkiler arasında mutlak olarak hava dolaşımı sağlanmalı
Hastalıklara maruz kalan bitkilerin mutlak olarak sağlıklı bitkilerden ayırt edilmeli
Tohumlar mutlak olarak seyrek bir şekilde ekilmeli
Aşırı sulama işleminden uzak durulmalı
Aşırı azotlu gübre tercih edilmemeli
Tarla, bağ, bahçe içerisinde şaşırtma uygulamasına başvurulmalı

Kimyasal Mücadele

Yaprakların 3-5 mm çapında kahverengi lekelerin alt kısmında beyaz kül gibi konidi ortalama görülmektedir. Mildiyö adılı enfeksiyonun bitki yapraklarının alt kısmında meydana gelmesi durumunda, ilaçlama işleminin yaprakların hemen alt kısmında ve bitkinin tüm kısımlarında eksiksiz bir biçimde uygulanmalı

İlaçlama işlemi 7 ila 10 gün aralıklar ile meydana gelen hastalığın şiddetine ve bulunulan iklim şartlarına göre 3 ila 8 defa arasında tekrarlı olarak gerçekleştirilmeli
Meyve ve sebzesi tüketilen bitkilerde son ilaçlama işlemi ile hasat arasında en az 7 ila 10 günlük bir ara devre bırakılmalı.

bitki hastalıkları

Bitki Hastalıklarında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Bitki hastalıklarında bazı belirtiler görülmektedir. Deneyimli çiftçiler tarafından kolayca fark edilebilen bu belirtiler ise şunlardır;

Bitki yapraklarında meydana gelen ölü lezyonlar

Dokuların normal dışı gelişim göstermesi

Bitkilerde normal gelişim sürecinin yavaşlaması veya gelişimin tamamen durması

Bitki yapraklarında meydana gelen renk değişimleri( sararma veya kloroz gibi)

Bitki yapraklarında solgunluk meydana gelmesi ( bitkilerin içeriden su veya besin elementlerinde hareket kısıtlığı sonucu)

Bitki organlarında bozulmalar

Bitki dokusunda meydana gelen parçalanmalar (çürükler)

Zamklanma ( bazı patojenlere bağlı olarak meydana gelir.)

Bu bakımdan çiftçiler bitkilerin bakımında yukarıdaki oluşabilecek hastalık belirtilerinde hemen gerekli mücadele yöntemlerine başvurmalıdırlar.