Müzik indir

arama

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları Neler?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kış mevsimi turşu mevsimi. Yaz sebzelerinden yapılan turşuları tüketmeye başladığımız bu dönemde kış sebzelerinden turşusu en çok sevilen beyaz lahanaya sıra geldi. Kış sebzelerinden lahana, çiğ olarak salatalarda, lahana sarması yapılarak, kabuska denilen lahana sotesi şeklinde, meze olarak ve lahana turşusu yapılarak tüketilmektedir. Sağlığa pek çok yararı olan lahana turşusunun yapımı yörelere göre değişiklik gösterir.

Sonbahar ve kış sebzelerinden çok yönlü olarak değerlendirilen beyaz lahana C, E, B1, B2 vitaminleri, başta potasyum olmak üzere demir ve kalsiyum mineralleri ve protein içerir. Güçlü bir antioksidan olan beyaz lahana özellikle karaciğerler için çok faydalı bir sebzedir.

lahana-tursusu-tarifi

Beyaz lahana turşusunun faydaları:

Pek çok faydası olan beyaz lahana zayıflamak isteyenlerin de gözde diyet besinleri arasında yer alıyor.

Turşu suyunun faydaları olduğu kullanan pek çok kişi ve araştırmalar sonucu test edilmiştir. Turşu suyunun kabızlığa iyi geldiği bilinir. Özellikle sabahları içilen turşu suyu bağırsakları çalıştırarak kabızlığı gideriyor. Mide sorunu olanların turşu suyu içmesi dokunabilir. Ama beyaz lahana turşusu mideye özellikle ülsere iyi geldiği için diğer turşulardan ayrılıyor.

Kansere, kalp ve sinir sistemi ile damar tıkanıklıklarına da iyi gelen lahana turşusu vitamin ve mineral deposu bir besindir.

Vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalımına engel olan probiyotik bakteri, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, folik asit, mineraller ( kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, sodyum, magnezyum ) açısından zengin lahana kansere karşı koruyarak kalp ve damar tıkanıklıklarını önleyen güçlü bir antioksidandır.

Sindirim sistemini güçlendirir.

Cilde iyi gelir. Hücre yenileyicidir. Kemik ve dişlerin sağlığını korur.

Kolesterolü düşürür.

Lahana turşusu farklı yörelerde farklı şekillerde yapılır. Ama biz sizlerle genel olarak bilinen lahana turşusu tarifini paylaşıyoruz.

lahana-tursusu

Lahana Turşusu Tarifi

Bir lahana
4-5 kiloluk bir cam veya plastik kavanoz
3 diş sarımsak
3 çay bardağı sirke
1 çorba kaşığı şeker
4-5 dal nane
Yarım çay bardağı nohut
1 su bardağı kadar tuz

Lahanayı orta büyüklükte kareler halinde doğrayıp biraz tuzla ovalayın. Tuzla ovaladığınız lahanayı 1 saat kadar dinlendirin. Turşuyu muhafaza edeceğiniz kavanoz veya bidona lahanaları bastırın. Üzerine tuzlu suyu lahanayı geçecek şekilde doldurun. Fesleğen, nane ve nohutu lahananın üzerine bastırın. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. 20 gün sonra lahana turşunuz yenecek kıvama gelmiş olacaktır.

İsteğe bağlı havuç da konabilir.

 • Evde Turşu Nasıl Yapılır? Ev Turşusunun Faydaları ve Zararları
  4 sene önce

  […] Evde turşu yaparken turşusu yapılmak istenen malzemeye göre su, limon, sirke, sarımsak, nohut, fesleğen, lahana yaprağı, kereviz yaprakları, defne yaprağı, tane karabiber, dere otu, maydanoz ve karanfil gibi faydalı malzemeler kullanarak hem aroma vermiş hem de turşuyu doğal bir ilaca dönüştürmüş olursunuz. Evde turşu yaparken dikkat edilmesi gereken turşu fermantasyon süresince güneş almayan serin bir yerde ağzı sıkı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Fermantasyon sürecinde sirkeli tuzlu çözelti olan turşu bakterilerin üremesini engeller. Faydalı bakterilerden probiyotik bakterilerin üremesini sağlar. Evde turşu tarifi için sitemizde yer alan turşu tariflerini inceleyebilirsiniz. Evde lahana turşusu yapımı için tıklayınız […]

  0
  yorum beğen