Müzik indir

arama

Beyaz Çay Faydaları

beyaz çay
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Beyaz çay, siyah ve yeşil çaydan farklı bir çay türü değildir. Aynı bitkinin yapraklarından ve farklı işleme yöntemleriyle hazırlanmaktadır. Farklı şekilde işlenmesinden dolayı da farklı bir çay olmasının yanına farklı faydaları da bulunmaktadır. beyaz için çay bitkisinin henüz yeni filizlenmiş, olgunlaşmamış yaprakları seçilir ve bunlar toplanır. Toplanan yaprakların üzerleri beyaz tüycüklerle kaplıdır ve çaya ismini verende yaprakların üzerindeki bu tüylerdir. Siyah, yeşil ve beyaz çay aynı bitkiden elde edilmesine rağmen görüntüleri, tatları ve sağladıkları faydalar birbirlerinden farklıdır. Beyaz çay, diğer iki çaya göre demlendiği suya daha hafif bir renk salarken tadı da aynı şekilde daha yumuşak ve hafif bir aroması bulunur.

Siyah çaydan daha sağlıklı olduğu anlaşılan yeşil çayın tüketimi artmıştı. Yapılan son araştırmalarda beyaz çayın sağlık açısından daha faydalı olduğu anlaşılmıştır. Çayın üretiminde farklı yöntemler kullanılmasından dolayı beyaz çayın faydaları farkını göstermektedir. İşleme sırasında yapılan uygulamalar sırasında çay yaprakları okside olmakta ve bundan dolayı da yeşil çayın antioksidan etkisi daha fazladır. Yeşil çaya oranla daha fazla antioksidan etkiye sahiptir. Yeşil çay ile aynı faydaları sağlamaktadır ama dediğimiz gibi antioksidan açısından daha yararlıdır.

beyaz çay faydaları

Yapılan araştırmalarda beyaz çayın içinde katişin adında etken madde bulunduğu ve bu maddenin kanser oluşumu önlediği, kanser tedavisinde yardımcı etkiye sahip olduğu ve kanserli hücrelerin büyümesini engellediği gözlemlenmiştir. Yapılan bu araştırmalarda düzenli olarak tüketilen beyaz çayın, birçok kanser türü için koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle cilt, kolon, karaciğer, akciğer, pankreas ve benzer şekilde olan tedavisinin çok zor olduğu kanser türleri yer almaktadır. Kanser ile mücadele de büyük etkiye sahip olan kaşein maddesinin aynı zamanda kalp sağlığı için de büyük etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır.

Kalp rahatsızlıklarının çoğu damarların tıkanması sonucu oluşmaktadır. Bu madde damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncının kontrol altına alınmasını sağlar.

En önemli faydalarından birisi ise kilo vermede sağladığı destektir. Beyaz çayın içinde polifenoller ve kafein bulunmaktadır ve bu maddeler kilo vermeye destek vermektedir. Yağ hücrelerinin oluşumunu engellemekte ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.