arama

Beyaz Biber Nerelerde Kullanılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ana vatanı Hindistan olan beyaz biberin son yıllarda ülkemizde de kullanımı arttı. Pek çok faydası bulunan Avrupa’da da baharatı sevilerek kullanılan beyaz biber tropikal iklimlerde yetişmektedir.

Beyaz biber bitkisi karabiber bitkisidir. Beyaz biber Piperaceae familyasından Piper bitkisinin meyvelerinin olgunlaşmış halidir. Çiçekli bitkilerden olan bu ağacın meyveleri küçük bilye şeklindedir. Karabiber meyveleri olgunlaşmadan elde edilen baharattır. Piper bitkisinden karabiber, yeşilbiber ve beyaz biber olmak üzere 3 tür baharat üretilmektedir.

beyaz-biber-kullanimi

Karabiber olgunlaşmadan toplanan meyvelerdir. Meyveler toplanır kurutulur ve karabiber baharatına dönüştürülür. Olgunlaştıktan sonra toplandığında kabukları soyulur ve beyaz renkli baharat elde edilir. Olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak kurutulursa beyaz biber elde edilir. Toplanan meyveler tuzlu suda bekletilir ve kabukları soyulur. Kabukların içi kurutulur ve çekilerek beyaz biber baharatı elde edilir. Beyaz biber ve karabiber öğütülmeden tane olarak da kullanılmaktadır.

Beyaz biberin tadı hafiftir. Kalorisi düşüktür. Yemeklerde kullanımının yanı sıra kozmetik ürün içeriklerinde de yer alır.

Beyaz biber içeriği; Antibakteriyel, antioksidan maddeler, potasyum, fosfor, kalsiyum ve demir mineralleri ve özellikle C vitamini açısından zengindir.

beyaz-biber

Beyaz biber nerede yetişir? Nerede satılır?

Dünyada Meksika, Orta Amerika, Hindistan, Malezya ve Endonezya; Ülkemizde Antalya’da yetişmektedir. Aktarlarda ve marketlerde toz ve tane şeklinde satılmaktadır.

karabiber

Beyaz biber faydaları 

Sindirim sistemine iyi gelir, hazımsızlığı giderir.
Kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.
Yağ yakıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcıdır.
Afrodizyak etkisi vardır.
Soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi gelir.
Gaz söktürücüdür.
Dalak ve pankreas için faydalıdır.

beyaz-biber-yemeklerde-kullanimi

Beyaz biber nasıl kullanılır?

Salatalarda, sebze, kırmızı et, balık ve tavuk yemeklerinde, çorbalarda, soslarda, dolmalarda karabiber gibi kullanılmaktadır. Yemek sırasında eklendiği gibi yemek üzerine de serpilmektedir. Renginin açık olasından dolayı özellikle balık ve tavuk yemeklerinde karabiberden daha çok tercih edilir. Özellikle et marine etmek için başka baharatlarla karıştırılıp kullanılmaktadır.

Beyaz biber açık sarıya ve griye çalan renklerde olabilmektedir. Renginin açıklığından dolayı açık renkli soslarda ve yemeklerde rengi bozmadığı için karabiber yerine tercih edilir.