Müzik indir

arama

Bayır Turpu Kullanımı ve Özellikleri

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Bayır turpunun bilimse ismi Armoracia Rusticana’dır. Ancak halk arasında Eşek turpu, kara turp ve yaban turpu olarak bilinmektedir. Bayır turpu ismi aldığı Turpgiller familyasına ait bir türdür. Turpun ana yurdu Akdeniz Bölgesi’dir. Ancak günümüzde uygun koşulların bulunduğu ılıman iklim kuşaklarının tamamında ve ülkemizde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Çok uzun yıllar dayanabilen bu bitki 30 ila 60 cm arasında boylanabilmektedir. Yaprakları elips şeklinde, ucu sivri, iri, kaba dokulu olmasına karşılık parlak yeşil renklidir. Yapraklarının tamamı yuvarlak kesitli ve boylamasına kabartılı olarak saplarına ve sapları aracılığı ile de köklerine de bağlanmaktadır. Ezildiği zaman çıkarttığı koku yakıcıdır.

Haziran ve Temmuz aylarında yaprak koltuklarında açmaya başlayan çiçekleri beyaz salkımlar halindedir. Yumru köke sahip olan Bayır turpu uzun, kalın, dışı sarı kahverengi ve içi beyaz etli bir yapıya sahiptir. Bayır turpunun sevdiği alanlar genellikle güneşli ve açıklık olan, derin kazılmış, hafif nemli topraklardır ve tohumları sayesinde çoğalırlar. Bitkinin kökü kalsiyum, sodyum, magnezyum ve C vitamini yönünden zengindir. Bunun dışında hardal yağını, glikoziti ve sinigrini de içeriğinde barındırmaktadır.

Köklerinin kullanımı genellikle ince ince rendelenerek yapılır. Çünkü bu şekilde kullanılan kökler hardalsıdır ve baharat kokusunu versin diye et ve balık yemeklerine katılabilir. Eğer Bayır turpunu taze olarak saklamak istiyorsanız köklerini parçalamalı ve kum içerisine koymalısınız. Bu sayede uzun süre boyunca kullanmasanız bile dayanabileceklerdir.

Bayır Turpunun Faydaları

Bayır turpunun sindirim sistemini uyarıcı, iştah açıcı, mide ve bağırsaklardaki gazı sökücü ve ağrıları dindirici özellikleri bulunmaktadır. İçeriğinde bulunmakta olan antibiyotik nitelik sayesinde bağırsakların çeperlerinin korunmasında etkin rol oynamaktadır. Her ne kadar iştah açıcı özelliğe sahip olsa da hafif müshil etkisi de bulunmaktadır.

Ayrıca grip ve yüksek ateş şikâyeti bulunan kişilerin sorunlarını çözmede etkin rol oynar ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda idrar yollarında bulunmakta olan iltihapları da iyileştirmektedir. Bayır turpu sayılan tüm bu özelliklerinin yanında romatizma, bel ve sırt ağrısı yaşamakta olan kişilere de önerilmektedir. Eğer bu sorunları yaşayan kişiler arasında yer alıyorsanız bitkinin yaprak ve çiçek bölümleriyle lapa hazırlayın ve şikâyetiniz olan yerlere lapayı sürün. Etkisini göreceğinize şüpheniz olmasın.

 • Turpgiller Familyası Bitkiler İsimleri Çeşitleri ve Alt Sınıfları
  3 sene önce

  […] Bayır Turpu, Fare Kulağı Teresi, Çoban Çantası, Raphanus, Su Teresi, Tere, Rutabaga, Vasabi, Cardamine, Lepidium, Akhardal, Zarife Otu, Alyssum, Kaz Teresi, Yeni Dünya Çiçeği, Barbarea, Bülbül Otu, Sarımsakotu, Yaban Hardal, Draba, Çivit Otu, Sarı Şebboy, Tarla Akça Çiçeği, Akşam Yıldızı, Ketencik, Türpenk, Kraliyet Halısı, Sedef Çiçeği Karışık Otu […]

  0
  yorum beğen