Müzik indir

arama

Banotu Faydaları (Gâvur Haşhaşı- Hyoscyamus)

banotu kullanımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Halk arasında farklı isimlerle bilinen banotu, bat bat otu, bingildek ve gavur haşhaşı olarak biliniyor. Sağlık açısından saymakla bitmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Patlıcangiller familyasının üyesi olan bu bitki yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir.

Boyu yaklaşık 80 santimetreye kadar ulaşan bu bitki daha çok ilaç sanayisinde uyuşturucu etken maddesi olarak kullanılmaktadır. Sakinleştirici özelliği açısından çok faydalı bir bitkidir. Ayrıca bu bitki zehirli olduğu için dikkatli ve bilinçli şekilde kullanılması gerekmektedir. Açık yeşil renkte olan bitkinin dışı beyaz ve uzun tüylerle kaplıdır. Çiçekleri daha çok sarımtırak olmakla birlikte mor ve kırmızı renkleri de bulunmaktadır.

İlaç sektöründe daha çok sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği dolayısıyla uyku problemlerine çözüm için uyku ilacı ve sakinleştirici ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kanı temizlediği için antioksidan özelliğe sahiptir detoks yapan kişiler bitkinin bu özelliğinden faydalanmaktadır. Kas ve kramp ağrılarının kısa sürede iyileşmesine ve sağlığınıza kısa sürede kazanmanıza destek vermektedir.

banotu faydaları

Banotu Kullanımı

Nefes darlığı sorunu olan ve astım hastalığından mustarip olan kişilerin nefes darlığı düzensizliğinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Bunların yanında ayrıca küçük çocukların gece yatak ıslatma probleminin çözülmesini sağlar. Yaşa bağlı olarak oluşan el titremelerinin azalmasını hatta tamamen iyileşmesinde büyük faydası vardır. Sindirim sistemi bozukluklarının yanında spazmların kolay şekilde atlatılmasında büyük etkisi bulunmaktadır.

Sakinleştirici özelliğinin bulunmasından dolayı sinir sistemi üzerinde ve psikolojik hastalıklarda destek olmaktadır. Sakinleştirici etkisinden dolayı uyku ve uyuşukluk verebilir.

banotu nedir

 Banotu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zehirli olmasından dolayı dikkatli kullanılması gereken bir bitki olmakla birlikte yaprakları, kökü ve tohumlarından tedavide öncelikli olarak faydalanılmaktadır. Bununla birlikte bitki kurutulduktan sonra kaynatılıp romatizma ağrısı olan bölgelere pres yapıldığında ve bir bezle sarılarak bekletildiğinde kısa sürede ağrılar azalmakta ve tamamen gidermektedir. Gün içinde en fazla 15 gram olacak dozda kullanılmalıdır.

Fazla kullanılması durumunda ise sağlık açısından sıkıntılara sebep olacağı gibi zehirlenmelere yol açabilir. Dozunda kullanılmaması durumunda yan etki olarak halüsinasyonlara sebebiyet verir. Doz aşımı sebebinden dolayı kusma, bulantı, baş dönmesi ve nefes alamama gibi belirtiler göstermektedir.