Müzik indir

arama

Bambu Bitkisi Özellikleri

bambu bitkisi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Buğdaygil türevinden olan Bambu bitkisi 1000’in üzerinde farklı türü olan bir bitkidir. 38 metreye kadar uzayabilir. Bazı türleri, günde 30 cm’e kadar varan büyüme hızlarıyla, en hızlı büyüyen bitki olma özelliğini taşır. En büyük bambu bitkisi türlerinde 80 cm’lik bir kalınlığa rastlanılır.

Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Afrikada sıkça görülmektedir. Hint kamışı olarak da bilinen bitki, havadaki karbondioksiti büyük oranda oksijene çevirir. Tarihte insanların çeşitli alanlarda faydalandığı önemli bir bitkidir.

Bambu oldukça besleyicidir. Tohumlandıktan sonra fidan aşamasında yenilebilir. Hafif olmasının yanında dayanıklı bir bitkidir. Suya dayanıklı özelliği sayesinde ev, sandal, su borusu ve köprü yapımında kullanılmıştır. Üzerinde değişiklik yapılması kolay olduğundan olta, sandalye, yatak, şapka ve sepet yapımında kullanılmıştır. Ayrıca flüt ve telli çalgılar gibi çeşitli enstrümanlar da yapılmıştır.

Avlanmak için mızrak ve zehirli iğne fırlatan boru gibi silahlar üretilmiştir. Esnek özelliğini en iyi kullandıkları silah ise yay olmuştur. Yeşil rengiyle doğada fark edilmesi zor tuzakların oluşturulmasında kullanılmıştır. Ayrıca Kendo sporunun ortaya çıkmasını sağlamıştır.

bambu bitkisi özellikleri

Bambu Bitkisi Kullanım Alanları

Günümüzde de bambu çeşitli alanlarda hala sıkça kullanılmaktadır. Uzun ve kalın olan bambular, ev yapımında kullanılır. Şık görüntüsü sayesinde dekorasyon olarak evleri ve bahçeleri güzelleştirir.

bambu bitkisi

Saçların yapısını güçlendirme özelliği taşıyan ve hoş kokuya sahip bir bitki olan bambudan, şampuanlar ve parfümler yapılmaktadır. İnsan psikolojisini iyileştiren bir özelliğinin yanında, bağ dokusunu ve tırnakları güçlendiren bambu ilaçları çok meşhurdur. Yapısındaki sağlamlığı içeren fizyolojisi sayesinde kağıt üretiminde ve kumaş yapımında kullanılmaktadır. Bazı türlerinden cila yapımı için sıkça kullanılan toz maddesi çıkartılır.

Uzakdoğuda çok değerli anlamları vardır. Kore edebiyatında namusun ve onurun simgesidir. Çinlilerde uzun bir ömrü temsil eder. Japonya’da ise dürüstlüğün ve temizliğin sembolüdür. Flipinlilerde şansın, Hintlilerde ise dostluğun işaretidir.

bambu bitkisi

Bambu bitkisi, güneş alan bir yerde yetiştirilmelidir. Diğer bitki türleriyle uyumlu olmadığından yetiştirildiği yerde kenarlarına yeterli boşluklar bırakılmalıdır. Suyu çok seven bambu bitkisi, çok sık sulama gerektirir. Soğuk hava şartlarına dayanıksızdır ve rüzgardan etkilenir. Çok hızlı büyüdüğünden ve uzun bir bitki olduğundan üstü kapalı yerde yetişmemelidir.

 • Murat filiz
  2 sene önce

  Oturduğumuz sitede bambu ekili ve arsızca çoğalıyor kurtulmak istiyorum ama köklerini koparsam bile biryerden tekrar filiz veriyor bu bitkiyi kurutmanın bir yolu varmı.

  0
  yorum beğen