Müzik indir

arama

Badem Sütü Faydaları ve Hazırlanışı

badem sütü faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler tarafından en çok tercih edilen içeceklerden biri olan badem sütü laktoz içermez. Antioksidan, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından son derece zengindir. İnek sütünü sevmeyen kişilerin dahi severek tüketebileceği vitamin açısından zengin ve lezzetli bir süt türüdür. İçeriğinde bulunmakta olan kalorinin ise en düşük kalorili süt olarak bilinmekte olan soya sütünden dahi az olduğuna emin olabilirsiniz.
Badem sütünün ana özellikleri glüten, laktoz ve kolesterol içermemesidir.

Ayrıca yoğunluğu inek sütü ile eşit olduğu için inek sütü yerine tercih edilebilir. Üstelik badem sütünün içerisinde bol miktarda E vitamini bulunduğu için kanser ve yaşlanma karşıtı etki gösterdiği için çok tercih edilen sütler arasında yer almaktadır. İçeriğinde bulunan diğer vitaminler ise D vitamini, A vitamini, protein, Omega 6, çinko, kalsiyum, demir ve magnezyumun yanında potasyum bulunmaktadır.

badem sütü faydaları

Badem sütünün içerisine şeker koymazsanız bir bardağın içerisinde maksimum 30 kalori almış olursunuz. Ayrıca badem sütünün içerisinde çok sayıda çözülebilir lif bulunmaktadır. bu durum bağırsak duvarlarını ve kolonun korunması, vücutta bulunan şekerin emilmesi ve kolesterol düzeyinin dengede tutulmasını sağlar.

Badem sütü kesinlikle bebeklere içirilmemeli ve inek sütünün içerisindeki besinlerden bebeklerin faydalanması sağlanmalıdır. Badem sütünün içeriğindeki bazı değerler inek sütünden az olduğu için bebeğin ihtiyacı olan besinleri içermez. İçeriği yetişkinlere ne kadar faydalı olsa da bebeklerde guatr birikimine yol açabilir.

badem sütü yapılışı

Evde badem sütü yapımı

Badem sütünü evde çok kolay bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik ihtiyacınız olan malzemeler sadece çiğ badem, 3 bardak su, tuz ve şeker gibi kolayca temin edebileceğiniz malzemeler. Bademleri gece en az 8 saat kadar suda bırakıp süzerek sudan geçirin. 3 bardak suyu ve bademlerinizi mikserden geçirerek 10 dakika boyunca karıştırın. Fakat mikseri düşükten başlatarak hızlıya doğru değiştirin. Karışımdan beyaz sıvı ulaşana kadar içine biraz bal ya da şeker ekleyerek bir tutam kadar tuz koyun ve bir miktar daha karıştırın. Ardından karışımın tamamını bir süzgeç ya da bez yardımı süzün ve badem sütünüzü elde edin.