arama

Ayva Nasıl Kurutulur ve Nasıl Kullanılır?

ayva nasıl kurutulur
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ayvanın saymakla bitmeyen birçok faydası vardır özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı iyi zinde olmamızı sağlayan bir enerji deposudur. Bu kadar faydalı bir meyve olan ayvayı istediğimiz her mevsimde bulma imkanımız biraz zor olabilir. Ayvaları, mevsiminde toplayıp doğal bir şekilde kuruttuğumuzda istediğimiz zaman kullanabiliriz. Bu sayede her zaman ayvanın faydalarından yararlanmış oluruz.

Ayva kurutmak istiyorsak eğer öncelikle kurutmak istediğimiz ayvaları güzel bir şekilde soğuk suyla yıkamamız gerekmektedir soğuk suyu tercih etmemizin sebebi sıcak suyun meyve ve sebzeleri karartıp soldurmasıdır. Yıkanan ayvalar kabuklu ya da kabuksuz olarak kurutabilirsiniz. Fakat ayva kabuğunun lifli yapısı sağlık için yararlıdır bu yüzden soyulmazsa kuru ayvalardan iki kat daha fazla fayda alınmış olur. Kabuklu ya da kabuksuz olarak kurutulması konusunda tercih yapıldıktan sonra ayvaları kesme işlemine geçilir. Ayvaları istediğiniz şekilde dilim dilim ya da yuvarlak şekilde kesebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan ayvaların kurumaları için temiz bir ortam seçilmelidir. Bu ortam ayarlandıktan sonra temiz örtünün üzerine ayvalar dizilir.

ayva nasıl kurutulur

Dizilen ayvalar kesinlikle üst üste gelmemelidir. Çünkü üst üste gelen ayvalar birbirinden nem alarak küf oluşturabilir ve kuruma süresi gecikebilir. Eğer ayvaların kurumasında aceleci davranıyorsanız ayvaları serdiğiniz bezin altınında üstü gibi hava almasını sağlamanız gerekir. Yani bezin altına yerden yüksekte ve bezin altında çukurluk oluşturabilecek meyve kasası, çamaşır teli veya da aklınıza gelebilecek herhangi bir alternatif olabilir. Ayvalar kuruma süresi boyunca kontrol edilerek arada sırada karıştırılıp havalandırılmalıdır. Bu sayede ayvalar daha hızlı kurur. Kuruma işlemi biten ayvaları tercihe göre cam bir kavanozda ya da bez torbada serin ve kuru bir ortamda saklamanız ayva kurularının ömrünü uzatır.

Ayva Kurusu Nasıl Kullanılır?

Özenli bir şekilde emek verilerek kurutulan ayvalar isteğe göre çeşitli yerlerde kullanılabilir. Özellikle çay yanında güzel giden bir meyve kurusudur. Bütün kuru meyveler gibi komposto yapılarak sıcak yaz günlerinde tüketilebilir. Osmanlı mutfağında en çok da etli yemeklerde sevilerek kullanılan ayva kurusunu siz de yemeklerinize katabilirsiniz. Elinizde ara öğün atıştırması olarak da tüketebilirsiniz.