Müzik indir

arama

Ayva Marmeladı Nasıl Yapılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

A ve C vitamini açısından zengin ayva pek çok yararı olan kış meyvelerindendir. Meyvesinin faydalarının yanı sıra ayvadan reçel, marmelat, tatlı ve meyve suyu yapılarak faydalanılabilmektedir.

Ayva içeriğinde; A, C vitaminleri, pektin, tanen, şeker, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum mineralleri ve protein ( çekirdeği) bulunur.

Akciğer, mide, böbrek, kalp, göz ve bağırsak hastalıklarına, ağız yaralarına iyi gelir. Adet söktürücüdür. Kemik gelişiminde etkilidir. İshale iyi gelir. Boğaz ve baş ağrısına iyi gelir. Bağışıklık sistemini düzenler ve güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Ayva marmeladı da reçeli gibi içindeki şekerden dolayı kana daha hızlı karışarak faydasını daha hızlı sağlar.

ayva-marmeladi

Ayva faydaları tıklayınız

Ayva marmeladı nasıl yapılır?

Ayva marmeladı püf noktası verdiğimiz tarif için ayvaların hafif kararmasını sağlamaktır. Ayvalar hafif karardığında rengini daha iyi verecektir.

ayva

Ayva Marmeladı

Malzemeler

1 kilo ayva
1 kilo şeker
1,5 bardak su
Ayva çekirdekleri
2-4 tane karanfil
1-2 damla limon suyu

Yapılışı

Ayvalar tencereye yerleştirilir. Üzerine su eklenir. Ayva çekirdekleri ve karanfiller tülbent tarzı bir beze sarılarak bağlanır. Tencereye konur. Kapağı kapatılan tencere ayvalar pişine kadar kaynatılır. Ayvalar yumuşadıktan ezecek yardımıyla tencerede ezilir. Şeker ilave edilerek karıştırılır. 15 dakika kaynayan ayvalar reçel kıvamına gelmiş olur. Ayva marmeladı pişmesine yakın bir iki damla limon suyu eklenir. Hazır hale gelen marmelat 20 dakika soğuduktan sonra kavanozlara alınır. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.

ayva-mermaladi-nasil-yapilirAyva marmeladının farklı tarifi ve videolu anlatımını aşağıda paylaştığımız videodan izleyebilirsiniz.

Ayva marmeladı nasıl yapılır videosu 

Ayvalar temizlenir ve rendelenir. Birkaç ayva çekirdeği renk vermesi için marmelada katılmak üzere kenara alınır. Rendelenmiş ayvalarda 400 ml. su ile ön pişirme yapılır.Pişen ayvaların üzerine şeker ve Reçelyap karışımı boşaltılır. Karıştırılarak pişirilir. Kaynamaya başladıktan sonra iki dakika daha kaynatılır. Geri kalan şeker ve ayva çekirdekleri eklenir, karıştırarak pişirilmeye devam edilir. Tencerenin her yerinde kaynama görülünce ocak kısılır ve üç dakika daha kaynamaya bırakılır. Üç dakika sonra tencere kenara alınarak on dakika boyunca ara ara karıştırarak soğutulur. Soğutulan ayva marmeladı kavanozlara boşaltılır, kapağı kapatılan kavanoz ters çevrilerek soğumaya bırakılır.