Müzik indir

arama

Ayva Çekirdeğinin Faydaları – Maskesi Nasıl Yapılır?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Kış meyvelerinden ayvanın faydaları sadece meyvesiyle sınırlı kalmıyor; ayva çiçeği, kabuğu, yaprağı ve çekirdeğiyle çok yararlı bir meyve olarak yüzyıllardan beri biliniyor kullanılıyor.

Antik dönemlerden itibaren ayvadan güzellik bakımından ilaç olarak kullanıma kadar, hemen hemen her alanda faydalanılmıştır. Bu yazımızda ayva çekirdeğinin faydalarını ve doğal bir kozmetik ürün olarak nasıl kullanabileceğinizi ayva çekirdeği maskesinin nasıl hazırlandığını anlatacağız.

Peki ayva çekirdeği içeriği nelerden oluşuyor?

A, B ve C vitaminleri açısından zengin ayva çekirdeğinde potasyum, kalsiyum, bakır ve demir gibi mineraller bulunuyor.

Öncelikle ayva çekirdeğinin sağlığa yararından bahsedelim. Vitamin ve mineral açısından zengin ayva çekirdeğinin sağlığa pek çok yararı bulunuyor. Ayva çekirdeğinin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

Öksürük, yanıkların tedavisinde, cilt hastalıklarında, mide, bağırsak rahatsızlıklarında, gırtlak kanserini yumuşatmak için, zayıf böbrek ve karaciğeri güçlendirmede, iştahsızlıkta ve çocuk ishalini kesmek için kullanılan ayva çekirdeği bitkisel bir ilaç olma özelliğini taşıyor.

İshal için kullanıldığında bir çay bardağı kadar suya 4-5 ayva çekirdeği konulur ve kaynatılır. Kaynatılan su ılıdıktan sonra içilir. Diğer hastalıklar için de aynı şekilde kullanılabilir.

Ayrıca ayva çekirdeği suyu kaynatılıp içilince normal doğum yapacak annelere rahat doğum yapma konusunda yardımcı olmaktadır. Doğumdan sonra oluşan doğum çatlakları gidermek için de ayva çekirdeklerinden yapılan jel kullanılabilir. Ayva çekirdeği jelini hamileyken kullanmak sakıncalıdır.

ayva-cekirdegi-kremi

Ayva çekirdeği maskesi hazırlanışı kullanışı

Ayva çekirdeği maskesi ( jeli ) tamamen saf ve doğal bir maske olduğu için içiniz rahat olarak kullanabilir, cilt lekelerinden ve mimiklerden oluşan kırışıklardan kurtulabilirsiniz. Ayva çekirdeğinin suda bekletilmesiyle jel kıvamına gelmesi rahatlıkla yüze sürülmesini sağlıyor.

Ayva çekirdeği maskesini yüz ve boyun bölgenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bitkisel doğal bir maske olan ayva çekirdeği maskesi özellikle cilt lekelerini ve akneleri büyük ölçüde yok ederek parlak bir görünüm kazanmanızı sağlıyor. Ayrıca sivilceleri giderir, gözaltı morluklarını tedavi eder, ödem arttırıcıdır, çatlaklara iyi gelir.

14-15 tane ayva çekirdeğini 1 çay bardağı kaynatılıp dinlendirilmiş ılık suda 1 gün bekletin. Suyun kaynatılmış olması daha iyidir. Kaynatılmamış su ise en azından dinlendirilmiş su olmalıdır. Beklettiğiniz su ve ayva çekirdeği kabını kapatmanız daha iyi bir jel kıvamı sağlayacaktır. Jelimsi bir kıvama gelen maskenizi temiz ve kuru olan yüz ve boyun bölgenize sürün. Bekleme süresi 20 dakikadır. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

 • Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? Nasıl Kırmızı Olur?
  4 sene önce

  […] az şekerli yaparak da tüketebilirsiniz. Ayva çekirdeği özellikle cilt için kullanılabilir. Ayva çekirdeği maskesi ciltteki lekeleri giderir ve kırışıklıkları […]

  0
  yorum beğen