Müzik indir

arama

Ayrık Kökü Kullanımı ve Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ayrık kökü ayrık otunun köküdür ve bitkide asıl faydalı olan kısımdır. Dünya’nın her yerinde doğal olarak yetişme imkanı bulan ayrık otunun  kök kısmının bir çok faydası bulunmaktadır. Mekke ayrığı ve domuz ayrığı adı ile bilinmekte olan bu bitki birkaç kısma ayrılmaktadır.

Ayrık Kökünün Faydaları

Buğdaygiller familyasında yer almakta olan yabani bitkilerden sadece bir tanesidir ve rengi sarımtırak ya da beyaz olabilmektedir. Toplanması ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleştirildikten sonra gölge bir alanda kurumaya bırakılır. Kökünün içeriğinde yüksek miktarda potas ve şeker yer almaktadır. En çok kullanılan faydası idrar söktürücü olmasıdır. Fakat iltihaplı hastalıklarda yumuşatıcı ve ferahlatıcı olarak kullanıldığı da görülmektedir. Böbrek ve idrar yollarında oluşan iltihapları giderir.

ayrık kökü

Böbreklerde bulunan taşların düşürülmesinde yardımcı olur. Mesane nezlesinin de engellenmesinde önemli bir yere sahiptir. Egzama, cilt hastalıkları, romatizma ağrılarını hafifletmesi, sistis, prostatitte, bedendeki toksitleri temizleme gibi farklı özelliklere sahip son derece etkili bir bitki olduğu söylenmektedir. Fakat günümüzde hekimler tarafından henüz araştırmaya alınmamıştır ve bu neden ile kesin olarak kullanımı önerilmemektedir. Özellikle de sürekli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar bu otun olumsuz etkilerinin de olabileceğini bilmeli ve kesinlikle kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdırlar.

Ayrık Kökü Kullanımı

20 gram kadar ayrık otu kökünü bir litre suyun içerisinde haşlayarak çay gibi için bu sayede ayrık otunun tüm etkilerinden faydalanmış olursunuz. Kaynarken isterseniz içerisine limon da atabilirsiniz.

Ayrık otunun içerisine 4 gram kadar mestaki katılarak içildiğinde ise kan temizleme, balgam kesme ve vücuda zindelik verme gibi özelliklerinden faydalanmış olunur.

50 gram ayrık otu çay yapılarak içildiğinde ise sarılık sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz. Ayrık Otu Faydaları ve Kullanımı İçin Tıklayınız