Müzik indir

arama

Ayı Pençesi Faydaları ve Özellikleri

ayı pençesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ayı pençesi, Acanthaceae familyasının Acanthus türünün ortak adıdır. Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ayı pençesi, dikenli ve yüksek boylu otsu bir bitkidir.

Çok fazla sayıda küçük, erdişi çiçeğin oluşturmakta olduğu dik çiçek salkımları bulunmaktadır. Çiçeklerinin taban kısmında yaprağa benzeyen yapılar bulunmaktadır. Ayı pençesi bitkisi gösterişli yapısı sayesinde her ne kadar süs bitkisi olarak yetiştiriliyor olsa da aslında pek çok faydası olan bir bitki türüdür. Ayı pençesinin özellikle iki türü bulunur ki bu türler A. Hirsutus ve A. Dioscorides’tir ve son derece şifalı iki türdür.

ayı pençesi faydaları

Ayı Pençesi Faydaları

Şifalı olduğu halk arasında bilinmekte olan pek çok türün aslında tıpta kabul edilmiş herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Bu neden ile de aslında kullanımı risk oluşturuyor olsa da geçmişten gelen inançlar nedeni ile bitkiler kullanılıyor.

Ancak ayı pençesi hakkında çeşitli incelemeler yapılmıştır ve bu bitkinin gerçekten önemli faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Bu sayede kişiler herhangi devamlı ilaç kullanmadıkları sürece ve bitki ile birleşiminde herhangi bir yan etki oluşturmayacak ilaç kullandıkları taktirde bitkinin şifasından faydalanabilirler. Fakat tıpta kabul edilmiş faydası olan bir bitki olsun ya da olmasın hiç fark etmez. Kesinlikle belirli bir dozda kullanmalısınız. Aksi taktirde en şifalı bitkinin dahi yan etkileri ile karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bitkinin tıpta kabul edilmekte olan faydaları iştah açıcı olması, safra artırıcı sindirim enzimlerini desteklemesi, safraya bağlı gelişmekte olan ishali kesmesi, yaraları iyileştirmesi, yanık veya infemasyon için kullanılması, ciltteki deri döküntüsü ve sedefi iyileştirmesi, bademcik iltihabını gidermesi son olarak da üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermesidir.

Ayı pençesinin hala bilinmemekte olan pek çok faydası olduğu bilinmektedir ve faydaları o kadar fazladır ki İsrail özellikle bu bitki ile ilgili derin araştırmalar gerçekleştirmiş ve  bitkinin isminin İsrail kangalı olarak anılabilmesi için çeşitli gösteriler yapmıştır.