Müzik indir

arama

Ateş Düşürücü Bitkiler

ateş düşürücü bitkiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Vücut ısımızın olması gereken sıcaklığı 36-37 derecedir. Vücudumuzun sıcaklığı 37,5 derecenin üzerine çıktığı zaman anormal bir durum olması söz konusudur. Ateşi tetikleyen birçok sağlık sorunu bulunmaktadır. Kalp hastalığı, diyabet, grip, obezite gibi hastalıklardan her hangi biri ateşimizin yükselmesine sebep olabilir. Ateş yükselmesi kısa sürede müdahale edilmediği takdirde havaleye hatta ölüme kadar gidebilir. Belirli bitkiler ateşimizi kontrol altında tutmamıza yardımcı olmaktadır. Ateş düşürücü bitkiler sayesinde yükselen ateş düşürülebilir ya da yükselmesinin önüne geçilebilir.

Ateş Düşürücü Bitkiler Hangileridir?

Yeşil Çay: Özellikle diyet yapanların listesinde kesinlikle yer alması gereken Yeşil çay içerisinde barındırdığı keteçin maddesi sayesinde iyi bir ateş düşürücüdür. Ateşi çıkmaya başlayan kişi 2 fincan yeşil çay içirildiğin iyi geldiği söylenmektedir. Alternatif tıp doktorları önlem olarak herkesin günde en az 2 bardak yeşil çay tüketmesini önermektedir.

Yaban Mersini: Yaban mersini ve bu türde ki mor sebzeler içerdiği mor pigmentler ile ateş düşürücü özelliği göstermektedir. Ateşi yükselen kişi 10-15 adet yaban mersini ya da mor üzüm tükettiği zaman ateşinin yükselmesi yavaşlamakta ya da durmaktadır.

Zencefil: Toz ve taze olarak tüketilen zencefil beyin dalgalarını düzenler, sinir hücrelerini korur ve grip soğuk algınlığı gibi ateşi tetikleyen hastalıkların önüne geçmektedir. Zerdeçal ile birlikte bala karıştırılıp tüketildiğinde hem ateş düşürücü hem de balgam söktürücü görevi görmektedir.

Söğüt: Söğüt, içerdiği salisin bitkisi sayesinde keskin bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. İçerisinde bulunan etkin madde salisin aspirinin ham maddesi olarak kullanılmaktadır.

Menekşe Yaprağı: Menekşe yaprağı hem antioksidan hem de ateş düşürücü özelliğe sahiptir. 1 litre suya atılan 10-15 menekşe yaprağı günde 3 bardak içildiğinde ateşin yükselmesinin önüne geçmektedir.

Maydanoz: Maydanoz yaprakları ile hazırlanmış kür günde 3 bardak içildiğinde ateş düşürücü ve antioksidan özellik göstermektedir. Aynı zaman da bu kür zayıflamaya yardımcıdır.

Kuru Üzüm: Kuru üzümü kaynatarak içtiğiniz zaman ateşiniz hızlı şekilde düşecektir. 3 bardak suyun içine 10-15 kuru üzüm atıp 1 bardağı kaynayıp yok olana kadar kaynatıp içmelisiniz.