Müzik indir

arama

Armut Çeşitleri ( Cinsleri) ve Özellikleri

armut çeşitleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Armut, gülgiller familyasında yer almaktadır. Ana vatanı Anadolu’dur. Dünyada yetiştirilen armut çeşitleri 5000’den fazla sayıdadır. Türkiye’de yetiştirilen armut sayısı ise yaklaşık 640 civarında olduğu düşünülmektedir. Türkiye’de yetiştirilen armut cinsleri şu şekildedir:

Yağ armudu,
Ankara armudu,
Dalkıran armudu,
Akça armudu,
Mustabey armudu,
Bal armudu,
Bestebasan armudu,
Tokat armudu

Dünya üzerinde yetiştirilen en bilindik armut cinsleri şu şekildedir: Kuş yapraklı armut, badem yapraklı armut, ahlat, Avrupa armudu, beyaz armut, kar armudu, Cezayir armudu, Santa Marina armudu, Afgan armudu, Japon armudu, Wilder armudu, söğüt yapraklı armut.

Armut Çeşitleri

Akça armudu: Ana vatanı Anadolu’dur. Ağaç yapısı kuvvetli bir büyüme göstermektedir. Yarı dik gelişir. Meyvenin kabukları yeşil, olgunlaşma ve yeme döneminde yeşilimsi sarı renge dönüşür. Kabukları incedir. Meyveleri küçük, alt kısmına doğru genişleyen, kısa boyunlu şekildedir. Meyvenin kalitesi orta kalitededir. Meyve orta derecede sulu olup az tatlıdır. Meyvenin eti beyaz ve az kumludur. Hasat dönemi Temmuz ayının başında başlamaktadır. Geç meyveye yatma özelliği göstermektedir. İç Anadolu, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir.

armut cinsleri

Mustabey armudu: Bu meyvenin ana vatanı Anadolu’dur. Ağaç yapısı kuvvetli ve yarı dik gelişme göstermektedir. Meyvelerin kabukları kalın olup zemin rengi sarı yeşil, olgunlaşma döneminde sarı, güneş gören kısmı ise kırmızıdır. Meyvelerin eti beyaz renkte, orta derecede sulu, tatlı ve aromalıdır. Meyvenin kalitesi orta derecedir. Hasat zamanı Temmuz ayının ikinci haftasından itibarendir. Uzun süre saklamaya dayanıklı değildir.

deveci armutu

Deveci armudu: Deveci armudunun kökeni Anadolu’dur. Ağaçları orta kuvvettedir. Yarı yayvan şekilde gelişme göstermektedirler. Bakım koşulları iyi olduğu taktirde meyveleri iyi ve iri yapıya sahip olurlar. Çiçek çukuru derindir.

Tosya armudu: Tosya armudu İtalya’da wiliams ve coscia çeşitlerinin melezlenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ağacı yarı dik gelişme göstermektedir. Geniş bir taç oluşumu gösterir. Ağacın dallanma şekli aynı ayva ağacını andırmaktadır.

Etruşka: Etruşka armut cinsi İtalya’da melezleme sonucu ortaya çıkmaktadır. Ağaç geniş taç şeklinde yarı dik gelişme göstermektedir. Bu ağacın çok erken meyve verme özelliği bulunmaktadır. Bu armut cinsi diğer Akça armut cinslerine göre daha iridir.