Müzik indir

arama

Arı Sokması İçin İyi Gelen Bitkiler

arı sokması için bitkiler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yaz aylarının sıcağından kaçmak için evlerin bahçelerinde veya açık havada oturmak en kolay çözümdür. Bunun bazı dezavantajları da vardır. Açık havada olduğumuz her an yaşayabileceğimiz tehlikelerden olan arı sokması, yaz aylarında daha da artış gösterir. Kişi bu anı yaşarken genelde panik yapar ve bir çok yöntemi deneyerek ağrıyı azaltmaya çalışır.

Arı sokmasının onlarca türü olmasına rağmen bir çoğu tehlikesizdir. Tabii ki arının türüne göre tehlikeli olanları da vardır. Hatta insana ölüm riski doğuran arı türlerinin de sokması mümkündür. Bunun yanında alerjik bünyelerde arı sokması çok büyük tehlikelere yol açabilir. İşte tam bu noktada panik yapmadan bitkilerin yardımı ile tehlikeyi atlatabilirsiniz.

Arı Sokmasında İlk Yapılması Gerekenler

Arı soktuğu anda bölgesel olarak acı hissi ortaya çıkar, bunu vücudumuza yayılması genelde çok uzun sürer hatta yayılmaz bile. Ancak soktuğu bölgede büyük bir yanma, acı ve bir süre sonra kaşınma hissi doğurur. Arının soktuğu yerde ilk önce uygulanması gereken işlem iğnenin çıkartılması olacaktır. Bunu yaparken tırnak makası gibi keskin araçlar değil, cımbız gibi düz yüzeyi olan araçlar kullanılmalıdır. Daha sonra ise bölgeye buz konulabilir. Buz daha anlık bir acı dindirme yöntemidir, bitkisel tedavi ise kalıcı bir yöntemdir.

arı sokması için şifalı bitkiler

Bitkilerin içerisindeki amonyak, arının zehrini vücuttan atmayı sağlar. Amonyak deriden vücuda girerek zehir ile savaşır ve onu kandan temizler. Bunun için kullanılan bitkilerin başında patates gelir. Patatesi soyup iyice yıkadıktan sonra ince ince dilimleyip, dilimleri ilgili bölgeye konabilir. Her bir patatesi dilimini 10 dakika bölgede tutmak gereklidir. Bir büyük patatesi kullandıktan sonra ağrıda azalma olduğu gözlemlenir. Bunun yanında maydanozun suyu veya çiğnenmiş hali de aynı etkiyi sağlar.

Bunlar ilk andaki tedavi için en çok kullanılan ve faydalı olanlarıdır. Daha sonra ise ortaya çıkan kaşınma hissini engelleyen bitkiler de mevcuttur. Özellikle kuru soğan kaşıntıyı etkili bir şekilde sonlandıran bitkilerdendir. Kuru soğanı tek bir kere kestikten sonra sulu haliyle bölgeye uygulamak çok etkili bir yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta soğanın suyunu başka yere temas ettirmeden doğrudan bölgeye koymaktır. Şifalı kısım soğanın sulu kısmıdır.

İlk anda paniğe sebep olsa da, arı sokması bitkilerin yardımıyla kolayca atlatılabilecek bir durumdur. Bahsi geçen bitkilerin kullanımı yanında buz da aralarda sürekli kullanılmalıdır. Böylece acı ve kriz anı minimum seviyede yaşanır.