Müzik indir

arama

Ardıç Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ardıç, iğne yapraklı yabani meyve ağaçlarındandır. Pek çok alt sınıfı olan ardıç ağacı meyvesi ve tohumundan uzun yıllardır Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar şifa amaçlı yararlanılmaktadır. Ardıç tohumlarından yapılan ve çok bilinmeyen sirke türlerinden ardıç sirkesinin pek çok faydası bulunuyor.

Dağlarda, ormanlarda ve bataklıklarda yetişen ardıç ağacının her türü şifalı değildir. Juniperus procumbens nana türünün şifalı türlerinden olduğu biliniyor ve bu tür genelde dağlarda yetişiyor. Ardıç ağacı çalı görünümlü veya 9-10 metre boylarında olabilir.

Ardıç ağacının çoğalması alışılmadık bir yöntemle olur. Kuşlar için besin kaynağı olan ardıç ağacı tohumlarını yere döker. Tohumların çimlenip fidan haline gelmesi ise dökülen tohumları yiyen kuşlara bağlı. Kuşlar tohumları yemezse çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşu tohumları yer, tohumlar midesinde açılır ve dışkı yoluyla toprağa atılır. Açılan tohumlar çimlenir.

ardic-kusu

Ardıç tohumları bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Ayrıca et yemekleri gibi ağır ve kokulu yemeklere ağı tat, koku vermek ve ağırlığı hafifletmek için baharat olarak kullanılmaktadır.

Biz sizlerle ardıç sirkesi yapılışı ve faydalarını paylaşıyoruz.

Günümüzde özellikle salatalarda sos olarak kullanılan sirke antik dönem uygarlıklarında tedavi için ilaç gibi kullanılmaktaydı.

Sirkenin doğal olması için fermantasyon süreci 2-3 aydır. Hazır sirkeler katkı maddeleriyle kısa fermantasyon sürecine sahiptir. O yüzden evde sirke yapımını tavsiye ediyoruz.

ardic-tohumu-faydalari

Ardıç tohumları yıkanır. Evde varsa 100 ml ev yapımı elma veya üzüm sirkesi, yoksa taze üzüm, hurma gibi meyveler, ya da nohut, karanfil, sarımsak ve üzüm bir kavanoza doldurulur. Üzerlerine tuz konulur. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve güneş gören bir yerde 20 gün kadar mayalamaya bırakılır. 20 gün sonra süzülüp kavanoza ya da cam bir şişeye alınır ve gölge bir yerde saklanır. Ara ara tatlandırıcı bitkiler eklenebilir. 1 yıl kadar kullanılabilecek ardıç sirkesini kullanacağınız zaman bir bardak suya 2 çorba kaşığı kadar ekleyin ve için. Ayrıca pamukla yaraların üzerine sürülerek kullanılabilir.

Cilt hastalıklarını tedavi edicidir.

Romatizma ve soğuk algınlıklarından oluşan ağrılara ve baş ağrısına iyi gelir.

İdrar söktürür, bağırsakları temizler.

Ağız kokusunu temizler.

Mikrop öldürücü etkisi güçlüdür. Kanı temizler kansızlığa iyi gelir.

Kansere karşı korur.

sirke

Ardıç sirkesi zararları

Öncelikle her ardıç ağacı şifalı değildir. Özellikle kara ardıç meyveleri zehirli olarak bilinir. Hamilelikte ve böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır. Düzenli ilaç alınan hastalıklarda da kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Tedavi amaçlı yoğun kullanımlarda doktora sorulmalıdır.